Ison hankkeen valmistelu kannattaa aloittaa ajoissa

iso korjaushanke
Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Kun linjasaneeraus alkoi tulla ajankohtaiseksi reilun neljänkymmenen vuoden ikäisessä As Oy Meri-Naantalissa, ei hankkeeseen syöksytty suin päin, vaan huolella ja harkiten. Taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Juha Näsi korostaa ennakkosuunnittelua ja yhteistyötä osaavien ammattilaisten kanssa.

Juha Näsi on itse asunut taloyhtiössä viitisen vuotta ja toiminut hallituksen puheenjohtajana noin puolentoista vuoden ajan. Hän kertoo, että tarve linjasaneeraukselle alkoi viime vuosina näkyä taloyhtiön kukkarossa ylimääräisinä korjauksina. Vikojen paikkailun sijaan oli korkea aika isompaan remonttiin.

– Tavoitteena on tietysti saada talojen tekniikka kerralla kuntoon, Näsi toteaa. – Samalla nostetaan asuntojen arvoa ja koko taloyhtiön arvostusta.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Mikko Kalajoki

Kirjoittaja on Kiinteistölehti Lounais-Suomen tuottaja.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

energiayhteisö tuo säästöjä

27.4.2026

Energiayhteisön perustaminen taloyhtiöön tuo säästöjä

Kerrostalon sisäinen energiayhteisö voi tuoda merkittävän säästön asukkaiden sähkölaskuun, osoittaa Turun yliopiston tuore tutkimus. Energiayhteisössä aurinkovoimalan tuotto jaetaan asukkaiden kesken. Energiayhteisöjä on perustettu taloyhtiöihin varsin vähän.

27.4.2026

Mikä on osakkaan ja asukkaan vastuu korjaushankkeessa?

Korjausrakentamisen tavoitteena on pidentää rakennusten käyttöikää, parantaa turvallisuutta ja edistää energiatehokkuutta. Kun kaikki hankkeen osapuolet toimivat yhteistyössä, hankkeet valmistuvat ajallaan, kustannukset pysyvät hallinnassa ja asuminen on sujuvaa.

Tilaajille

7.11.2025

Sähköautojen latausasemat taloyhtiössä – kuinka niistä päätetään?

Taloyhtiössä eteen tulee yhä useammin kysymyksiä latausasemien asentamisesta autopaikoille. Kun yhtiössä tehdään päätöksiä sähköautojen latausasemien asentamisesta, on varmistettava yhdenvertaisuuden toteutuminen sekä vastuiden ja kustannusten selkeä jakautuminen.

Tilaajille

8.4.2026

Taloyhtiö, tee näin ennen kuin tontin vuokrasopimus päättyy

Kun taloyhtiön maapohjan vuokrasopimus päättyy, uudessa sopimuksessa vuokra voi nousta rajusti. Hallituksen kannattaa aloittaa ajoissa neuvottelut vuokranantajan kanssa ja kertoa osakkaille yhtiövastikkeen korotuspaineista.