IFA 2019 -messut Berlin ExpoCenterissä 6.-11. syyskuuta keräsivät lähes 2000 näytteilleasettajaa, 245 000 messuvierasta, joista yli puolet ammattilaiskävijöitä, ja lisäksi lähes 6000 median edustajaa 160 maasta.
Kuusipäiväisen näyttelyn aikana esiteltiin lukuisia tuotelanseerauksia. Vahvasti esillä olivat muun muassa 5G-tekniikka ja taloautomaatio sekä älytalot, muun muassa erilaiset turvallisuuteen liittyvät ratkaisut. Lisäksi IFA-messuilla oli perinteiseen tapaan laaja oheisohjelma, iltaisin järjestettyjä konsertteja myöten.
Kuvassa ABB:n Marketing Communication Manager Olaf Stutzenberger esittelee medialle taloautomatiikan uutuuksia ABB:n ja Busch-Jaegerin osastolla.
IFA Berlin on yksi Saksan vanhimmista teollisuusnäyttelyistä. Alun perin ”Internationale Funkausstellung Berlin” oli radionäyttely, mutta on laajentunut elektroniikka-alan suurtapahtumaksi.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään