Hulevedet – mitä ne ovat ja miten niitä hallitaan?

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Hulevedellä tarkoitetaan rakennetulla alueella maan pinnalle, katoille tai muille vastaaville pinnoille kertyvää sade- ja sulamisvettä. Hulevesi on vettä, joka kertyy vettä imemättömille pinnoille, ja se tulisi käsitellä hallitusti.

Hulevesiä koskeva lainsäädäntöperusta on vesihuoltolaissa ja maankäyttö- ja rakennuslaissa. Hulevesiä koskevia määräyksiä on ympäristöministeriön asetuksessa rakennusten vesi- ja viemärilaitteistoista sekä kunnallisissa rakennusjärjestyksissä. Hulevesien hallintaa koskevia säädöksiä sisältyy myös lakiin ja asetukseen tulvariskien hallinnasta.

Hulevesien hallinnalla pyritään siihen, että se olisi mahdollisimman luonnollista. Hulevesiä pyritään ensisijaisesti hyödyntämään, eli viivyttämään tai imeyttämään sillä kiinteistöllä, jolla ne syntyvät. Mikäli hyödyntäminen ei ole mahdollista, hulevedet johdetaan kunnan hulevesijärjestelmään tai vesihuoltolaitoksen hulevesiviemäriin. Hulevesiä voidaan johtaa myös tietyin edellytyksin ojiin tai vesistöön.

Artikkeli on tilaajille

Haluatko lukea koko artikkelin?

Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Jaakko Kanerva

Kirjoittaja on asianajaja asianajotoimisto Kuhanen, Asikainen ja Kanerva Oy:ssä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

hulevedet piharemontissa

23.4.2025

Huomioi hulevedet piharemontissa – kasveilla keskeinen tehtävä

Hulevedet edellyttävät kaiken ikäisillä rakennuksilla pihan ja rakenteiden tarkkailua ja oikeita ratkaisuja. Paras lopputulos syntyy pihalle sopivilla teknisten ratkaisujen ja kasvillisuuden yhdistelmillä.

7.5.2025

Vehreää ja viihtyisää – taloyhtiön pihalle sopivat monenlaiset marjapensaat

Kerrostalon pihalle sopivat yhtä hyvin herukat kuin hunajamarjatkin – ei vain kasvattamaan satoa vaan myös kaunistamaan pihapiiriä. Sadon poimimisesta kannattaa taloyhtiössä sopia jo taimien istutusvaiheessa.

Isännöintikartellista annettiin päätös.

12.9.2025

Isännöintikartellista annettiin päätös – ”Nyt on saatu isännöinnille rajanveto, mitä saa tehdä ja mitä ei”

Korkein hallinto-oikeus antoi kesäkuun lopulla ratkaisunsa isännöintialan kartellista. Kartellissa Isännöintiliitto ja kuusi isännöintiyritystä sopivat 2014–2017 keskenään isännöintipalvelujen hinnoista ja pyrkivät korottamaan valtakunnallisesti isännöintitoimialan hintatasoa.

taloyhtiön sopimukset ja hinnankorotukset

23.9.2025

Taloyhtiön sopimukset ja hinnankorotukset – mitä hallituksen tulee tietää?

Taloyhtiön hallituksen on syytä olla perillä siitä, mitä isännöinnistä ja kiinteistönhuollosta on sovittu ja mitä niistä maksetaan. Tuoreen tutkimuksen mukaan puheenjohtajista kuitenkin vain neljännes kertoo tuntevansa isännöintisopimuksen kohtuullisesti.