Aamukahvilla puhuttiin kirjanpitolaista

Kiinteistöalan Kustannus Oy järjesti eilen, tiistaina 29.9. aamukahvitilaisuuden, jonka aiheina olivat kaksi keskeistä lakia. Asunto-osakeyhtiölain lisäksi kertoivat asiantuntijat tilaisuudessa kirjanpitolaista ja sen perusteellisesta uudistumisesta ensi talvena. Tilaisuus oli maksuton, mutta edellytti ennakkoon ilmoittautumista – ja AnnaK:n kokoustilojen Ulappa-sali olikin aivan täynnä kiinnostuneita.

Tilaisuudessa puhuivat asianajajat Ari Kanerva ja Petteri Kuhanen, toimitusjohtaja Helena Kinnunen ja lakimies Marina Furuhjelm Asianajotoimisto Kuhanen, Asikainen & Kanerva Oy:stä sekä Antti Suulamo BDO Oy:stä. Puheenjohtajana oli toimitusjohtaja Juha Salmi Suomen Asuntotietokeskuksesta. Yleisöllä oli mahdollisuus esittää kysymyksiä ja myös lähettää niitä etukäteen.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

mökin paloturvallisuus

18.4.2025

Huomioi nämä turvallisuusseikat mökkikauden alkaessa

Talven jälkeen mökillä on hyvä tarkistaa muutamat turvallisuuteen liittyvät seikat, kuten palovaroittimen toimivuus ja tulipesien hormien kunto. Tulisijat ja hormit kannattaa ottaa käyttöön hitaasti pienellä tulella, olipa kyse kiukaasta, takasta tai muusta tulipesästä.

21.5.2025

Vastikkeet ja remontit ilmoitettava rekisteriin kesäkuusta alkaen

Taloyhtiöiden kunnossapito- ja muutostyötietojen ilmoittaminen Maanmittauslaitoksen sähköiseen huoneistotietojärjestelmään alkaa kesäkuun alussa. Järjestelmään ilmoitetaan muun muassa taloyhtiön ja osakkaiden remontit sekä myös hoito-, tontti-, kunnossapito- ja pääomavastikkeet. 

20.3.2025

Muuttuva ilmasto panee katot koetukselle – ankaria sääoloja vastaan löytyy silti keinoja

Ankarammiksi muuttuvat sääolot laittavat suomalaisetkin vesikatot lujille. Katon vesitiiviyden ja vedenpoiston merkitys kasvavat. Hyvä huolenpito ja ajallaan tehdyt korjaukset käyvät yhä tärkeämmiksi.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

17.4.2025

Aika ryhtyä korjaamaan – Pasilan tornitalossa tehdään mittava putkiremontti

Aika on suotuisa isojen korjaushankkeiden käynnistämiselle. Tekijöitä on hyvin saatavilla ja korot ovat tulleet alaspäin. Helsinkiläisessä taloyhtiössä päästiin toteuttamaan laajaa linjasaneeraushanketta juuri sopivalla hetkellä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti