Yksityiset vuokranantajat: Hyvästä vuokralaisesta pidetään kiinni

Yksityisiin vuokranantajiin kohdistuvat kustannukset ovat nousseet viime vuosina. Vuokranantajat eivät kuitenkaan ole ulosmitanneet kustannusten huimaa nousua vuokrankorotuksiin. Suomen Vuokranantajien tekemästä kyselystä selviää, että 55 prosenttia yksityisistä vuokranantajista ei korota vuokraa vuosittain. Yli puolet vuokranantajista ei myöskään tee tasokorotuksia vuokriin.

Suuret institutionaaliset vuokranantajat ovat nostaneet kuluneen vuoden aikana vuokria yksityisiä vuokranantajia enemmän. Yksityiset vuokranantajat toimivat siten eräänlaisena puskurina kustannusten nousun ja vuokralaisen välissä.

-Markkinatilanne on tällä hetkellä sellainen, että hyvä vuokralainen nousee tärkeämmäksi kuin vuokrankorotukset, kommentoi Suomen Vuokranantajien toiminnanjohtaja Mia Koro-Kanerva. Hyvistä vuokralaisista kannattaa nyt pitää kiinni, koska hyvän ja maksuhaluisen vuokralaisen löytäminen ei ole itsestään selvää.

Vaikka vuokrasopimuksessa on vuokrankorotuspykälä, saatetaan korotus silti jättää tekemättä.

– Näyttää siltä, että vuokraa korotetaan vain vuokrasopimuksen uusimisen yhteydessä tai vuokralaisen vaihtuessa. Yleislinjana olisi kuitenkin hyvä olla, että vuokralaisen kanssa sovitaan yhdessä maltillisista vuosittaisista korotuksista, jotta yllätyksiä ei tule kummallekaan osapuolelle, sanoo Koro-Kanerva.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

asuntosijoittamisen houkuttelevuus kasvaa

22.1.2025

Vuokranantajat uskovat asuntosijoittamisen houkuttelevuuden kasvuun

Kyselyn mukaan yli puolet yksityisistä vuokranantajista uskoo, että asuntosijoittamisen houkuttelevuus kasvaa seuraavan 5–10 vuoden aikana. Suurimpina kilpailutekijöinä vuokraustoiminnassa pidetään asunnon sijaintia, vuokran tasoa ja vuokralaistyytyväisyyttä.

14.5.2025

Asuntosijoittajat odottavat vuokra-asuntojen kysynnän kasvavan

Yksityiset vuokranantajat uskovat vuokra-asuntojen kysynnän kasvavan seuraavan vuoden aikana. Kysynnän ennakoidaan kasvavan erityisesti Vaasassa, Oulussa ja Tampereella. Asuntosijoittajien suurin kiinnostus kohdistuu alle 50 000 euron sijoitusasuntoihin.

lyhytvuokrausta

27.11.2024

Lyhytvuokrausta käyttänyt Suomessa joka neljäs

Merkittävä osa suomalaisista hyödyntää lyhytaikaista vuokrausta, selviää Suomen Vuokranantajien tuoreesta kyselystä. Tärkeimpiä syitä ovat kotimaan matkailu, vierailu perheen, tuttavan tai sukulaisen luona sekä työkeikka tai työmatka. Suurin osa ei ole huomannut vuokraustoiminnasta aiheutuvan häiriötä.

19.8.2025

Miksi ikkunat huurtuvat ulkopuolelta? Syy löytyy energiatehokkuudesta

Ulkoikkunat voivat olla huurteessa, vaikka kerrostalo on vielä uusi tai siinä on tehty ikkunaremontti. Pulma on asukkaan kannalta harmillinen, mutta taloteknisesti vaaraton. Jos kosteutta sen sijaan alkaa ilmestyä lasien väleihin, kannattaa syitä selvittää jo tarkemmin.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti