Vaara hissien liukuovissa – vanhemmat tarkkailkaa pienten lasten sormia

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) haluaa kiinnittää erityisesti pienten lasten vanhempien huomion hissien automaattisissa liukuovissa olevaan vaaraan. Lapsen käsi voi kulkeutua puristuksiin avautuvan liukuoven ja seinän väliin.

Viime aikoina on sattunut tapaturmia, joissa pieni lapsi on pitänyt kättään hissin automaattista liukuovea vasten ja kun ovi on avautunut, käsi on kulkeutunut oven ja karmin väliseen rakoon ja joutunut puristuksiin. Tapaturmissa lasten käsiin on tullut vakavia vammoja.

Avautuvaan liukuoveen liittyvää vaaraa ei useinkaan tunnisteta. Hissin automaattisen liukuoven turvajärjestelmät, kuten valoverho ja oven liikkeen voiman rajoittaminen, on suunniteltu poistamaan vain sulkeutuvan oven aiheuttamia vaaroja. Oven avautumisliikkeen osalta vastaavia turvatoimintoja ei ole.

– Kyseisiä tapaturmia ei ole aiemmin tullut kovin paljon ilmi, mutta viime aikoina niitä on sattunut useita. Selkeää syytä tapaturmien määrän kasvuun ei ole tiedossa. Asiaan vaikuttavat ainakin tietämättömyys vaarasta, yleinen luottamus hissien turvallisuuteen ja automaattisten liukuovien määrän lisääntyminen, ylitarkastaja Antti Savola Tukesista arvioi.

Tapaturman välttämiseksi on tärkeää, että lapsi ei koske hissin liukuoveen. Vaara on paitsi hissikorin sisällä, myös porraskäytävän puolella. Turvallisin paikka matkustaa hississä on takaseinän luona.

Pikin huone -turvallisuuspeli, jossa päiväkoti-ikäiset lapset voivat pelin avulla opetella turvallista hissimatkaa.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

lapset taloyhtiössä

13.5.2025

Lasten pihaleikit kuuluvat taloyhtiöelämään – vanhemmilla valvontavastuu

Taloyhtiön kannattaa ohjeistaa lapsia siitä, missä yhtiön piha-alueella on turvallista leikkiä. Leikkien kieltäminen ei kannata, koska taloyhtiön ainoa puuttumiskeino olisi huoneiston hallintaanotto, joka edellyttää olennaista rikkomusta. Käytännössä tavanomaiseen elämään kuuluvia asioita, kuten lasten leikkimistä, ei voi kieltää.

27.5.2025

Hissin jälkiasennus lisää esteettömyyttä ja asumismukavuutta

Pääkaupunkiseudulla on paljon matalia, hissittömiä kerrostaloja, joiden asukkaat ikääntyvät. Kauppakassien kantaminen ylimpään kerrokseen tuntuu kaikista raskaalta, ja liikuntakyky voi joskus tilapäisesti heiketä. Olisiko aika harkita jälkiasennushissiä?

huoneistojen hallintaanotto

27.3.2025

Ministeriö ehdottaa pienten riita-asioiden menettelyä vuokrasuhteiden riitoihin

Pienten riita-asioiden menettelyä sovellettaisiin asuinhuoneiston vuokrasuhteeseen perustuvissa riitaisissa asioissa, jotka koskevat enintään 10 000:ta euroa tai joissa kysymys ei ole rahasta vaan esimerkiksi häädöstä.

riistavuorenkuja

19.12.2024

Riistavuorenkujalla eletään yhteisöllisesti

Helsingin Etelä-Haagassa sijaitsevassa taloyhtiössä Riistavuorenkuja 8:ssa asukkaat yhdessä pitävät huolta talostaan ja myös vaalivat sen 60-vuotista historiaa. Taloyhtiössä on alusta alkaen arvostettu talkootyötä ja asukkaiden aktiivista osallistumista. Viime vuosina lapsiperheet ovat tuoneet yhtiöön iloa ja energiaa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti