Kiinteistöliitto Uusimaan uudeksi puheenjohtajaksi valittiin DI Martti Suomela

DI Martti Suomela on ollut mukana Kiinteistöliitto Uusimaan hallituksessa vuodesta 2015 ja seurannut yhdistyksen toimintaa monesta näkökulmasta. Hän sanoo tulevansa omalta osaltaan huolehtimaan siitä, että vuosikokouksen tahtotilaa noudatetaan ja asioita viedään eteenpäin kohteliaan suoraviivaisesti.

− Jäsenkuntamme koostuu pääosin asunto-osakeyhtiöistä, joten edunvalvontamme tulee palvella niitä. Tärkeimmät painopisteet määrittelemme hallituksessa yhdessä, mutta uskoisin listalta lähivuosille löytyvän asioita, jotka liittyvät isännöintiin, kustannuksiin (erityisesti kaukolämpö ja kiinteistöverot), digitalisaatioon (tiedonhallinta ja sen hyödyntäminen) sekä korjausrakentamiseen, Suomela sanoo.

LinkedIn-profiilinsa mukaan Suomela on kokenut hallituksen puheenjohtaja, jolla on vankka työhistoria kiinteistöalalla. Hän on muun muassa kiinteistösijoitus- ja kehitysyhtiö Excelsior Kiinteistöt Oy:n perustajajäsen ja hallituksen puheenjohtaja. Suomela mainitsee omaavansa myös myynnin johtamisen, markkina-analyysin, projektinhallinnan ja ihmissuhdetaidot.

Kiinteistöliitto Uusimaan edellinen puheenjohtaja Juhani Aalto luopui puheenjohtajuudesta 19.11.2021 toimittuaan tehtävässään vain puolitoista kuukautta.

Kiinteistöliitto Uusimaa on alueellinen ja puolueeton taloyhtiöiden yhdistys, joka palvelee monipuolisesti yli 12.000 jäsenyhtiötään Uudenmaan alueella. Yhdistys on toiminut kiinteistönomistajien asialla jo vuodesta 1933 ja se on valtakunnallisen Suomen Kiinteistöliiton suurin alueyhdistys.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

12.4.2025

Liittokokous Lappeenrannassa – Timo Nieminen jatkaa Kiinteistöliiton johdossa

Suomen Kiinteistöliiton Lappeenrannassa kokoontunut liittokokous on valinnut Timo Niemisen jatkamaan liiton puheenjohtajana. Uusina varapuheenjohtajina aloittavat Katariina Haigh ja Seppo Kosola, Harri Järvenpää jatkaa.

Helsingin rakennusvalvontapalvelut

19.11.2024

Helsingin rakennusvalvontapalvelut uuden edessä

Kiinteistöliitto Uusimaa tapasi kesäkuun puolessa välissä Helsingin kaupungin rakennusvalvontapalveluiden ohjausryhmän osana tiivistä yhteistyötä. Kuulumisten vaihdon lisäksi puhuttiin päivittyvästä rakentamislaista ja lupaprosessin kehittämisestä.

taloyhtiön talousvaikeudet

22.5.2025

Tiukka kulukuri ja uusi hallitus käänsivät taloyhtiön talouden suunnan – ”Konkurssi ei ollut kaukana”

Vitsit ovat vähissä, kun taloyhtiöllä ei ole muuta kuin velkaa. Uusi hallitus sai vedettyä kemijärveläisen yhtiön suosta reilussa vuodessa. Puheenjohtaja Satu Karjalainen valittiin valtakunnallisesti vuoden hallituksen puheenjohtajaksi.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

pakkanen

20.1.2025

Pakkaseen kannattaa varautua ajoissa

Viime talvena koettiin Etelä-Suomessa poikkeuksellisen pitkään jatkuneita kovia pakkasia. Niistä kannattaa ottaa opiksi tulevia talvia varten. Pitkätkään pakkasjaksot eivät aiheuta ongelmia kiinteistönhoidossa, kunhan niihin varaudutaan ajoissa, vakuuttavat asiantuntijat.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti