Yleishyödyllisyys ohjenuoraksi ikkunaremonteissa

Ruotsissa on vuosikymmeniä vaihdettu hyviä, kunnostuskelpoisia puisia ikkunakehyksiä ja -karmeja hätiköidysti heikkolaatuisempiin, myös kerrostalojen ikkunaremonteissa. Näin väittää rakennusten entisöinnin asiantuntija Anna Alvemur Lindh sivustolla renoveringsraseriet.se. Hän työskentelee nyt korjausrakentamisen konsultointiyritys Bjerkingissä.

Lindhin mielestä vanhojen kiinteistöjen ikkunaremonteissa kannattaisi monestakin syystä harkita vanhojen ikkunoiden kunnostamista: muun muassa ekologisuuden ja rakennuksen julkisivujen suojelun takia.

Hän ottaa esimerkiksi Allmännyttiga Familjebostäder -nimisen vuokrataloyhtiön, joka hylkäsi korjaushankkeessaan erittäin hyväkuntoisia 1940-luvun ikkunoita, vaihtaen ne heikkolaatuisempiin ja talon ulkoasuun sopimattomiin.

Lindhin artikkelin voi kokonaisuudessaan lukea täältä ja yhtiön vastineen täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

18.11.2025

Hissien hätäpuhelimien käyttämä 2G-verkko lopetetaan – mitä se tarkoittaa taloyhtiöille?

Toisen sukupolven mobiiliverkon eli 2G-verkon toiminta päättyy viimeistään vuoden 2029 lopussa. Se vaatii esimerkiksi hissien hätäpuhelimien päivittämistä uuteen teknologiaan. Päivitykset voivat olla haastavia ja kalliita.

13.10.2025

Vuokra-asuminen on suosittua – erityisesti nuoret arvostavat joustavuutta

Vuokra-asumiseen liitetään yleisesti myönteisiä mielikuvia, kuten helppous, vaivattomuus ja huolettomuus. Raklin teettämän tutkimuksen mukaan nuorista jopa 80 prosenttia kertoi näkevänsä vuokra-asumisen myönteisenä.

7.4.2026

Gigabittiasetus tuo nopean verkkoyhteyden kaikille

Helmikuussa voimaan tullut EU:n gigabittiasetus edellyttää tietoliikenneverkkojen uudistamista osana rakennuslupaa edellyttäviä peruskorjauksia. Tämä tarkoittaa käytännössä valokuituverkon rakentamista.

13.5.2026

Talous ratkaisee, haluavatko taloyhtiöt parantaa energiatehokkuuttaan

Taloudellisella kannattavuudella on iso merkitys taloyhtiöiden kiinnostukselle parantaa energiatehokkuutta, selviää Kiinteistöliiton kyselystä. Suurin osa vastaajista on sitä mieltä, että energiatehokkuuden parantamisen pitäisi olla taloudellisesti nykyistä kannattavampaa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti