
Rakli: Rakentaminen kasvaa tänä vuonna parilla prosentilla
Rakentamiseen ennakoidaan tänä vuonna kasvua, vaikka asuntorakentamisen aloitukset ovat jäämässä miinukselle. Myös korjausrakentamisen ennustetaan lisääntyvän, käy ilmi suhdannekatsauksesta.

Rakentaminen kasvaa tänä vuonna kaksi prosenttia ja ensi vuonna neljä, ennustaa Rakennusteollisuus RT syksyn suhdannekatsauksessaan. Kasvu jakautuu epätasaisesti rakentamisen eri aloille.
Toimitilarakentamisen luvat kääntyivät viime vuoden lopulla voimakkaaseen kasvuun, käy ilmi RT:n suhdannekatsauksesta. Myös infrarakentamisen kasvu jatkuu vahvana, kun datakeskusten pohja- ja aluetyöt sekä aurinko- ja tuulivoiman rakentaminen kiihtyvät.
Toimitilarakentamiseen ennustetaan tälle vuodelle viiden prosentin ja ensi vuodelle yhdeksän prosentin kasvua. Infrarakentamiseen puolestaan ennustetaan neljän prosentin kasvua sekä kuluvalle että tulevalle vuodelle.
Perusväylänpito sen sijaan vähenee ensi vuonna olennaisesti, mikä kasvattaa tiestön korjausvelkaa.
Asuntotuotanto laskee edelleen tänä vuonna. Asuntorakentamiseen arvo oli viime vuonna 3,9 miljardia euroa, ja siihen ennustetaan tälle vuodelle neljän prosentin ja ensi vuodelle yhden prosentin laskua.
Asuntoaloitukset vähenevät kuluvana vuonna 15 prosenttia ja niitä toteutunee 15 000 kappaletta. Ensi vuodelle ennustetaan seitsemän prosentin kasvua, mikä tarkoittaisi 16 000:ta asuntoaloitusta.
Uusien asuntojen sijoittajakysyntä on vähäistä, ja julkinen tuettu tuotanto supistuu voimakkaasti. Vapaarahoitteisen omistusasuntotuotannon maltillinen kasvu ei riitä korvaamaan muiden aloitusten laskua.
– Asuntorakentamisen määrä on tällä hetkellä historiallisen heikko ja volyymi laskee entisestään. Edellytyksiä nousulle alkaa kuitenkin olla. Väestönkasvu on pysynyt varsinkin pääkaupunkiseudulla kohtuullisen ripeänä samalla, kun tarjolla olevien omistusasuntojen ja vuokra-asuntojen määrä on alkanut vähentyä, RT:n pääekonomisti Jouni Vihmo sanoo.
Korjausrakentaminen kasvaa lievästi, mutta rahoituksen saatavuus jarruttaa sitä erityisesti taloyhtiöissä. RT ennakoi korjausrakentamiseen kuluvalle vuodelle 0,5 prosentin ja ensi vuodelle yhden prosentin kasvua.
Korjausrakentamisen arvo oli viime vuonna 14,9 miljardia euroa, ja sen osuus rakentamisen arvosta on tällä erää monin verroin uudisrakentamista suurempi.
Rakentamisen työllisyystilanne on vielä heikko, mutta käänne alkaa näkyä myös työmarkkinoilla. Kun kysyntä kasvaa voimakkaasti, joihinkin tehtäviin voi RT:n mukaan syntyä pulaa osaajista.

Rakentamiseen ennakoidaan tänä vuonna kasvua, vaikka asuntorakentamisen aloitukset ovat jäämässä miinukselle. Myös korjausrakentamisen ennustetaan lisääntyvän, käy ilmi suhdannekatsauksesta.

Rakentamisella on edellytyksiä kääntyä tänä vuonna pieneen kasvuun, mutta asuinrakentamisen kehitys jää heikoksi, selviää kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustavan Raklin suhdannekatsauksesta. Monissa kaupungeissa on ylitarjontaa asunnoista.

Pääkaupunkiseudulla purettiin vuosina 2024–2025 yli 300 rakennusta ennen niiden laskettua elinkaaren loppua, selviää Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n selvityksestä. Purkamisen syynä on kaupungistuminen ja kaupunkirakenteen muutos.

Asuntorakentamisen aloitusmäärät laskevat tänä vuonna edelleen, ennustaa Rakennusteollisuus RT suhdannekatsauksessaan. Asuntoaloitukset ovat historiallisen alhaalla, 1950-luvun tasolla. Kasvua ei ole näkyvissä ensi vuonnakaan.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään