Maaseudulle rakentaminen helpottuu

Maaseutukuntiin rakentaminen helpottuu ja riskit pienenevät uuden asumisosuuskuntamallin ansiosta. Kohtuuhintaista asumista kehittävä asumisosuuskunta on omistus- ja vuokra-asumisen välimuoto.

-Osuuskuntamalli sopii erityisesti niille, joilla kynnys omistusasumiseen on korkea, kuvailee Rakentamisen rahoittamis -ja kehittämiskeskus ARA:n ylijohtaja Hannu Rossilahti.

Kovan rahan omistusasumisen ja vuokra-asumisen välille on tullut uusi asumisen muoto, asunto-osuuskunta. Asumisosuuskunnaksikin kutsutussa asumisen mallissa omistusasumiseen pääsee kiinni omistusasumista pienemmällä rahalla ja riskillä. ASV Oy jatkokehitti Rossinlahden mallista harvaan asutulle alueelle paremmin sopivan version.

Asuntojen arvonlasku, rakennuslainojen vakuudet, lainakatto, korkea omarahoitusosuus, myynti… esteitä rakentamiselle on useita ja ne ovat monesti päällekkäisiä. Osuuskuntamalli mahdollistaa rakennuslainojen saannin ja pienentää ja hajauttaa riskejä. Asuminen perustuu vuokrasuhteeseen ja asukas nauttii vuokralaisen oikeuksista. Myös asunnosta irtaantumisesta ilman osuuskunnalle jääviä velvoitteita. Muutto elämäntilanteen muuttuessa on helppoa.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

rakentamisessa ei käännettä

7.10.2026

RT: Rakentaminen kasvaa datakeskushankkeiden vetämänä

Rakentaminen kasvaa tänä vuonna kaksi prosenttia ja ensi vuonna neljä, ennustaa Rakennusteollisuus RT syksyn suhdannekatsauksessaan. Kasvu jakautuu epätasaisesti rakentamisen eri aloille. Asuntorakentaminen on laskussa, korjausrakentaminen kasvaa lievästi.

20.10.2026

Purkava uusrakentaminen voi olla hyvä vaihtoehto korjaamiselle

Laajamittaisen korjaamisen tarve haastaa merkittävää osaa rakennuskannastamme lähitulevaisuudessa. Moni taloyhtiö harkitsee, korjatako vai purkaa ja uusrakentaa. Käytännössä päätöksentekoon vaikuttavat vaihtoehtojen kustannukset ja lisärakennusoikeuden mahdollisuudet.

taloyhtiön täydennysrakentaminen

1.9.2026

Rakli: Rakentaminen kasvaa tänä vuonna parilla prosentilla

Rakentamiseen ennakoidaan tänä vuonna kasvua, vaikka asuntorakentamisen aloitukset ovat jäämässä miinukselle. Myös korjausrakentamisen ennustetaan lisääntyvän, käy ilmi suhdannekatsauksesta.

24.3.2026

Rakennusteollisuus: Asuinrakentamisen lasku jatkuu ensi vuoteen asti 

Asuntorakentamisen aloitusmäärät laskevat tänä vuonna edelleen, ennustaa Rakennusteollisuus RT suhdannekatsauksessaan. Asuntoaloitukset ovat historiallisen alhaalla, 1950-luvun tasolla. Kasvua ei ole näkyvissä ensi vuonnakaan.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti