Vuokrien alentaminen yleisempää kuin uskotaan

Useat OVV-ketjun yrittäjät ovat keskustelleet vuokranantajien kanssa tänä vuonna asuntojen vuokrien alentamisesta, kertoo Kauppalehti.

Tieto pohjautuu OVV-ketjun omistajan Investors House Kiinteistövarallisuudenhoito Oy:n teettämään kyselyyn.

Vuokria alennetaan tyypillisesti silloin, kun vuokranantajan kriteerit täyttävät asunnonhakijat eivät kiinnostu asunnosta sen heikon sijainnin tai kunnon vuoksi. Kyselyn mukaan silloin, kun vuokranalennukseen on päädytty, on alennus ollut yleensä 5–10 prosenttia vuokrasta.

Investors Housen toimitusjohtaja Marita Polvi-Lohikosken mukaan uudet vuokra-asunnot sen sijaan kiinnostavat ja niistä vuokralaiset ovat myös valmiita maksamaan.

Lue lisää Kauppalehden artikkelista.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat

17.4.2025

Vuokrien nousu hidastui alkuvuodesta – Vantaalla vuokrat laskivat

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat tammi-maaliskuussa koko maassa 0,9 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Pääkaupunkiseudulla vuokrien nousu liki pysähtyi 0,1 prosenttiin, kun taas muualla Suomessa vuokrat nousivat 1,4 prosenttia.

vuokrien nousu

5.3.2025

Vuokrat nousevat maakunnissa – pääkaupunkiseutu laahaa perässä

Viime vuonna vuokrat nousivat muualla Suomessa selvästi nopeammin kuin pääkaupunkiseudulla. Pääkaupunkiseudun muuta maata runsaampi asuntotarjonta on pitänyt vuokrakehityksen kurissa.

Asumismenot laskevat tänä vuonna hieman.

19.8.2025

Selvitys: Asumismenot laskevat tänä vuonna hieman

Asumismenot supistuvat tänä vuonna keskimäärin vajaan prosentin, ilmenee Kiinteistöliiton ja Omakotiliiton PTT:lla teettämästä selvityksestä. Suurin syy kehitykseen on korkomenojen sekä sähkön ja öljyn hinnan lasku. Asumismenojen kehitys vaihtelee paljon eri asumismuotojen välillä.

liikehuoneistojen maksuvaikeudet

17.1.2025

Liikehuoneistojen maksuvaikeudet ovat kasvussa

Taloyhtiöissä vuokralla olevilla liikehuoneistojen omistajilla alkaa olla yhä enemmän maksuvaikeuksia. Yhteistä liiketiloille on tätä nykyä huono vuokrattavuus sekä iso pääomavastike. Lisäksi hoitovastikkeet saattavat olla huomattavan korkeat.

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti