Sähköautojen laturit toivat ongelmia taloyhtiölle – ”Sotkun selvittäminen vei aikaa vuoden”

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Espoolaisessa As Oy Tapionkoivussa sähköautojen latausjärjestelmän hankintaprosessi kohtasi sähköasennuksiin liittymättömiä ongelmia.

Espoon Mankkaalla sijaitseva As Oy Tapionkoivu on 25 asunnon taloyhtiö, johon on rakennettu latausvalmius 49 sähköautolle. Tällä erää asennettuna on 11 laturia. Sähköauton latauskenttä on oma energialaitoksen mittarilla varustettu sähkönkäyttöpaikkansa, joten kentän kustannukset muodostuvat vain sähköautojen latauksesta.

Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Aapo Hallikainen kertoo, että taloyhtiölle ongelmaksi tuli energiamittarilta puuttuva EU:n mittauslaitedirektiivin mukainen MID-hyväksyntä. Direktiivi säätelee EU:n alueella myytävien mittauslaitteiden vaatimuksia, valmistusta ja hyväksyntää.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

25.3.2025

Mitä taloyhtiön tulee huomioida sähköautojen latauspisteiden hankinnassa?

Kun taloyhtiö päättää toteuttaa sähköautojen latauspistehankkeen, sen kannattaa selvittää yhtiön sähköjärjestelmän kunto ja kapasiteetti sekä se, ovatko autopaikat yhtiön hallinnassa vai osakkeilla hallittavia.

26.1.2026

Sähköauton latauslaitteiden myynti laski viime vuonna

Kiinteistöihin asennettavia sähköautojen latauslaitteita myytiin viime vuonna 13 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin, kertoo Sähköteknisen kaupan liitto (STK). Latauslaitteiden määrä ei kasva samaa tahtia sähköautojen myynnin kanssa.

paloturvallisuus lataushankkeessa

19.2.2026

Kaikissa autoissa kytee tulipaloriski – ota paloturvallisuus huomioon lataushankkeessa

Kun asuinkerrostalon pysäköintihalliin hankitaan sähköautojen latausjärjestelmä, on samalla hyvä laittaa kuntoon paloturvallisuusjärjestelmät. Sähköautopalot syttyvät yleensä latauksesta ja ovat vaikeita sammuttaa, vaikka polttomoottoriautojen palot ovatkin paljon yleisempiä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

7.11.2025

Sähköautojen latausasemat taloyhtiössä – kuinka niistä päätetään?

Taloyhtiössä eteen tulee yhä useammin kysymyksiä latausasemien asentamisesta autopaikoille. Kun yhtiössä tehdään päätöksiä sähköautojen latausasemien asentamisesta, on varmistettava yhdenvertaisuuden toteutuminen sekä vastuiden ja kustannusten selkeä jakautuminen.

Tilaajille