Osakkaiden rakentamat autotallit ja -katokset yhtiön tontilla

Joissakin taloyhtiöissä osakkaat ovat rakentaneet omalla kustannuksellaan autotalleja tai -katoksia yhtiön omistamalle tontille.

Osakkaat ovat saattaneet tehdä kauppakirjoja, joihin kaupan kohteeksi on kirjattu kyseisenlainen autotalli- tai autokatospaikka. Epäselvyydet autopaikkoihin liittyvien oikeuksien ja velvollisuksien osalta pintautuvat esimerkiksi, kun yhtiö tarvitsee kyseisen maa-alueen käyttöönsä, kun rakennelmat ovat kunnossapidon tarpeessa tai kun osakas on siirtänyt kauppakirjalla autopaikkansa yhtiön ulkopuoliselle taholle.

Onko yhtiöjärjestyksessä merkintää?

Osakkaalla on oikeus myydä osakkeet, jotka oikeuttavat autopaikan hallintaan. Osakashallinnassa olevat tilat on merkitty yhtiöjärjestykseen. Jos yhtiöjärjestykseen on merkitty autopaikkaosakkeet tai siitä käy ilmi, että huoneistoon kuuluu autopaikka, on osakkaalla oikeus myydä kyseiset osakkeet ja tehdä sopimuksia autopaikan käytöstä. Autopaikat, joita ei ole merkitty yhtiöjärjestykseen osakashallintaisiksi tiloiksi, ovat yhtiön hallinnassa. Tällöin osakkailla ei ole oikeutta myydä niitä.

Jos osakkaat ovat rakentaneet yhtiön luvalla ja omalla kustannuksellaan autotallin tai -katoksen yhtiön tontille, osakkailla on ainoastaan oikeus käyttää maapohjaa rakennuksen sijoittamiseen. Osakkaiden yhtiön tontille rakentamista rakennuksista on niukasti oikeuskäytäntöä. Kouvolan hovioikeus on vahvistanut tulkinnan, jonka mukaan osakkaiden rakentama autotalli on osakkaiden omaisuutta (Kouvolan hovioikeus 4.9.1996 Nro 1269). Rakennuksen alla sijaitsevalla maapohjalla olevat autopaikat sen sijaan ovat edelleen yhtiön autopaikkoja.

Monesti taloyhtiössä joudutaan arvioimaan, mitkä ovat yhtiön oikeudet ja velvollisuudet osakkaiden rakentamien rakennusten ja maapohjan osalta. Osakkailla on vastuu omaisuutensa eli rakentamiensa rakennusten kunnossapidosta. Maapohjan osalta joudutaan arvioimaan, onko osapuolten välillä maanvuokrasuhde. Jos maa-alueen käyttöoikeus luovutetaan maksua vastaan, on kyseessä maanvuokrasuhde. Autopaikan osalta on lähtökohtaisesti kyse maanvuokralain muuta maanvuokraa koskevasta sopimuksesta eikä laki edellytä kirjallisen sopimuksen tekemistä. Saman lain mukaan toistaiseksi voimassa oleva sopimus voidaan irtisanoa päättymään kahden viikon kuluttua irtisanomisesta. Jotta irtisanominen olisi tehokas, irtisanomisilmoituksen täytyy olla kirjallinen, siinä täytyy mainita vuokrasuhteen päättymisajankohta ja se on annettava tiedoksi todistettavasti.

Lunastusoikeudesta

Jos taloyhtiö irtisanoo maanvuokrasopimuksen, herää kysymys autotallin tai -katoksen kohtalosta. Maanvuokralain mukaan vuokranantajalla on oikeus lunastaa vuokra-alueelle rakennettu rakennus, ellei toisin ole sovittu. Lunastusoikeuttaan käyttävän taloyhtiön on ilmoitettava lunastamisesta kyseisille osakkaille ennen vuokrasopimuksen päättymistä. Ellei taloyhtiö lunasta rakennuksia eikä muuta ole sovittu, osakkaiden on kolmen kuukauden kuluessa vuokrasuhteen päättymisestä siirrettävä rakentamansa rakennukset pois ja laitettava niiden paikka kuntoon. Vuokranantajalla eli taloyhtiöllä on muussa tapauksessa oikeus vuokralaisen lukuun myydä osakkaan rakennelmat julkisella huutokaupalla ja huolehtia paikan kuntoonpanosta.

Epäselvien tilanteiden välttämiseksi on tärkeää ymmärtää, ettei maapohjan omistusoikeus siirry autotallin tai -katoksen rakentajalle. Jos osakas silti haluaa rakentaa autotallin tai -katoksen ja yhtiö antaa siihen luvan, on suositeltavaa, että osapuolet tekevät kirjallisen maanvuokrasopimuksen. Siinä sovitaan muun muassa siitä, miten rakennusten osalta menetellään sopimuksen päättyessä.

Minna Anttila

Kirjoittaja on Kiinteistöliiton vanhempi lakimies.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

taloyhtiön talousvaikeudet

22.5.2025

Tiukka kulukuri ja uusi hallitus käänsivät taloyhtiön talouden suunnan – ”Konkurssi ei ollut kaukana”

Vitsit ovat vähissä, kun taloyhtiöllä ei ole muuta kuin velkaa. Uusi hallitus sai vedettyä kemijärveläisen yhtiön suosta reilussa vuodessa. Puheenjohtaja Satu Karjalainen valittiin valtakunnallisesti vuoden hallituksen puheenjohtajaksi.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

10.4.2026

Talousasiat auki yhtiökokouksessa – hallitus, näin valmistaudut kokoukseen

Tilinpäätös tulee esitellä yhtiökokouksessa selkeästi, jotta osakkaille muodostuu oikea kuva yhtiön toiminnasta menneellä tilikaudella. Taloyhtiön hallituksen kannattaa varautua jo ennalta myös osakkaiden kysymyksiin ja talousaiheiseen keskusteluun.

6.11.2025

Kaupallinen yhteistyö

Järjestelmällisyyttä taloyhtiöiden arkeen

Taloyhtiöille tarkoitettu digipalvelu tuo kaikki yhtiön asiakirjat, ilmoitukset ja toiminnot yhteen paikkaan. Tietojen keskittäminen helpottaa huomattavasti taloyhtiön sisäistä asiointia ja viestintää.

PHM Group

Asumismenot laskevat tänä vuonna hieman.

8.12.2025

Kun vuokratontin sopimus päättyy, mitä tapahtuu?

Tontin vuokra-ajan päättyessä taloyhtiö neuvottelee tontin omistajan kanssa uuden sopimuksen. Tämä voi tarkoittaa vuokran korotusta. Jos yhteisymmärrystä ei saavuteta, tulee ratkaistavaksi, mitä tapahtuu tontilla olevalle rakennukselle ja kiinnityksille.

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti