Yksityisillä asuntosijoittajilla maltillisesti velkaa

maltillisesti velkaa

Valtaosa yksityisistä vuokranantajista on maltillisesti velkaantuneita, selviää Suomen Vuokranantajien tuoreesta kyselystä.

Jopa 60 prosentilla kyselyyn vastanneista yksityisistä vuokranantajista velkaa ei ole lainkaan tai sitä on alle 50 prosenttia suhteessa sijoitusasunnon arvoon. Ainoastaan 7 prosentilla velkaa on yli 79 prosenttia sijoitusasunnon arvosta.

Taloyhtiölainoja vuokranantajilla on vielä maltillisemmin: Kolmella neljästä vastanneesta taloyhtiölainaa on kaikkien sijoitusasuntojen arvosta alle 30 prosenttia tai ei ollenkaan. Vain vajaalla kahdella prosentilla vastaava luku on yli 70 prosenttia.

Kaksi kolmesta kyselyyn vastanneesta yksityisestä vuokranantajasta vuokraa korkeintaan kolmea asuntoa, ja yli 90 prosenttia kertoo tavoittelevansa pientä tai maltillista riskiä.

Ylitarjonta näkyy varovaisuutena vuokrankorotuksissa

Vaikeudet vuokralaisen saamisessa ovat kasvaneet viime vuodesta. Uuden vuokralaisen löytämisen koki erittäin tai melko haasteelliseksi 40 prosenttia vastaajista, kun vuosi sitten näin koki 32 prosenttia.

Viimeisen vuoden aikana noin 60 prosenttia yksityisistä vuokranantajista oli jättänyt vuokrat korottamatta. Vuokraa korottaneista ainoastaan yksi neljästä oli tehnyt sopimuksen salliman enimmäiskorotuksen, joka suurimalla osalla on elinkustannusindeksi.

– Vuokramarkkinoiden runsas tarjontatilanne on pitänyt vuokrankorotukset maltillisina, ja hyvistä vuokralaisista halutaan pitää kiinni. Kasvavat haasteet löytää vuokralaisia ovat merkittävä riski vuokranantajalle, sillä tyhjät kuukaudet syövät nopeasti kannattavuutta, toteaa Suomen vuokranantajien ekonomisti Eemeli Karlsson.

– Toisaalta pääkaupunkiseudulla ja muilla alueilla, joissa vuokra-asunnoista on merkittävintä ylitarjontaa, väestönkasvu on vahvaa. Tämä todennäköisesti helpottaa vuokralaisen löytämistä.

Vuokranantaja 2024 -kyselyyn vastasi yli 2 000 asuntosijoittajaa. Kysely toteutettiin 22.11.–10.12.2023.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

27.5.2025

Asumismaksuista johtuvat velkaongelmat ovat kasvaneet – yhä useampi saa häätöhaasteen

Asumiseen liittyvät velkaongelmat ovat kasvaneet viime vuosina merkittävästi. Yhä useampi asumismaksujen viivästymisten vuoksi perintään joutunut saa häätöhaasteen. Erityisesti nuorten aikuisten velkaantuminen asumismaksujen vuoksi on moninkertaistunut.

taloyhtiön talousvaikeudet

22.5.2025

Tiukka kulukuri ja uusi hallitus käänsivät taloyhtiön talouden suunnan – ”Konkurssi ei ollut kaukana”

Vitsit ovat vähissä, kun taloyhtiöllä ei ole muuta kuin velkaa. Uusi hallitus sai vedettyä kemijärveläisen yhtiön suosta reilussa vuodessa. Puheenjohtaja Satu Karjalainen valittiin valtakunnallisesti vuoden hallituksen puheenjohtajaksi.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

asuntojen hinnat

13.2.2025

Asuntojen hinnat kääntyvät varovaiseen nousuun 

Asuntojen hinnat kääntyvät varovaiseen nousuun tänä vuonna, ja myös vuokrat nousevat yhä maltillisesti, ilmenee PTT:n asuntomarkkinaennusteesta. Asuntojen hinnannousun ajureina ovat laskevat korot, reaalitulojen kasvu ja suurten kaupunkien väestönkasvu.

kannustinloukku

17.10.2024

Vuokrat nousivat hitaammin pääkaupunkiseudulla

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat koko maassa heinä-syyskuussa 1,3 prosenttia vuoden takaisesta. Pääkaupunkiseudulla nousu oli selvästi hitaampaa kuin muualla Suomessa. Tieto ilmenee Tilastokeskuksen julkaisemista vuokratilastoista vuoden kolmannelta neljännekseltä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti