Rakennuskustannukset nousivat heinäkuussa 0,3 prosenttia vuodentakaisesta

Tilastokeskuksen mukaan rakennuskustannukset nousivat vuoden 2017 heinäkuussa 0,3 prosenttia vuodentakaisesta. Tarvikepanosten hinnat nousivat 1,3 prosenttia ja palveluiden hinnat 0,6 prosenttia edellisen vuoden heinäkuuhun verrattuna. Samanaikaisesti rakentamisen työpanosten hinnat laskivat 1,1 prosenttia. Työpanosten hintojen lasku selittyy pienentyneillä työnantajan sosiaalikustannuksilla verrattuna vuoteen 2016.

Rakennuskustannusindeksin pitkän aikavälin kehitys

Rakennuskustannusindeksin pitkän aikavälin kehitys

Kesäkuusta heinäkuuhun rakennuskustannusten kokonaisindeksi kasvoi 0,1 prosenttia. Tarvikepanosten hinnat nousivat 0,3 prosenttia ja työpanosten hinnat pysyivät edellisen kuukauden tasolla. Palveluiden hinnat laskivat 0,3 prosenttia.

Rakennuskustannusindeksi 2015=100, heinäkuu 2017

 

Ammattimainen uudistalonrakentaminenPainotPistelukuKuukausi-muutos, %Vuosi-muutos, %
Kokonaisindeksi1000100,80,10,3
KustannuslajeittainTyöpanokset400100,00,0-1,1
Tarvikepanokset510101,50,31,3
Palvelut9099,9-0,30,6
Käyttötarkoituksen mukaanAsuinrakentaminen440100,80,10,4
Muu talonrakentaminen560100,80,10,3

 

Lähde: Rakennuskustannusindeksi. Tilastokeskus

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

hoitovastikkeen nosto

17.6.2026

Hoitovastikkeiden nousu hidastui erityisesti kerrostaloissa

Kerrostalojen hoitovastikkeet nousevat tänä vuonna 1,5 prosenttia ja rivitalojen 2,8 prosenttia, selviää Kiinteistöliiton kyselystä. Kerrostaloyhtiöissä vastikkeiden nousu on hidastunut selvästi rivitaloja enemmän. Taloyhtiöiden maksukyky on parantunut.

9.9.2026

Selvitys: Vesi kallistuu entisestään, kaukolämmön hinta rauhoittunut

Veden hinnan ripeä kallistuminen jatkuu tänä vuonna, käy ilmi tuoreesta kuntakohtaisten kiinteistökustannusten vertailusta. Sen sijaan kaukolämmön hinnannousu on hidastunut. Keskimääräinen vesikustannusten nousu on tänä vuonna 4,2 prosenttia.

15.1.2026

Vapaarahoitteiset vuokrat laskivat viime vuoden lopulla

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat koko maassa viime vuoden loka-joulukuussa, kertoo Tilastokeskus. Eniten laskua oli kaksioissa. Suomen Vuokranantajien ekonomistin Eemeli Karlssonin mukaan kyseessä on laajempi ilmiö.

28.4.2026

Vuokrien lasku jatkuu pääkaupunkiseudulla – muualla maassa nousua

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat tammi-maaliskuussa pääkaupunkiseudulla 0,4 prosenttia. Muualla Suomessa vuokrat nousivat saman verran viime vuoteen verrattuna, kertoo Tilastokeskus.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti