Taloyhtiölle halvempi laajakaista yritysliittymästä

Leppävaaralainen taloyhtiö nauttii nykyisin 1000/1000 megabitin nettiliittymästä, joka on lisäksi asukkaille erittäin edullinen, kirjoittaa Talouselämä.

Taloyhtiö pyysi tarjouksia perinteisistä taloyhtiölaajakaistoista, mutta se ei kokenut saavansa niistä sitä, mitä haluttiin ja hintakin oli suhteellisen korkea. Talossa asuva tietoliikenneinsinööri Eero Volotinen päättikin etsiä toimijan, joka pystyisi toimittamaan halutun liittymän. Apu löytyi yritysliittymästä, jossa kuluttajaliittymästä poiketen on käytössä symmetrinen 1000/1000 megabitin nopeus. Volotisen mukaan liittymän hinta oli merkittävästi alhaisempi kuin isojen operaattoreiden tarjoamissa taloyhtiölaajakaistoissa. Toisaalta liittymä ei tarjoa samanlaista asiakaspalvelua, mutta esimerkiksi viat korjataan nopeammin.

Lue alkuperäinen artikkeli Talouselämästä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

4.11.2025

Gigabittiasetus tuo tiukennuksia taloyhtiöiden sisäverkkoihin

Gigabittiasetuksella pyritään sujuvoittamaan nopeiden laajakaistaverkkojen rakentamista, jotta kaikilla eurooppalaisilla kotitalouksilla olisi vuoteen 2030 mennessä gigabittiyhteydet. Taloyhtiöiden näkökulmasta merkittävin muutos on sisäverkkojen uudistamisvelvoitteen tiukentuminen.

uhkasakon määrääminen taloyhtiölle

11.8.2025

Milloin taloyhtiölle voidaan asettaa uhkasakko?

Uhkasakon määrääminen taloyhtiölle edellyttää, että sillä on tosiasiallinen ja oikeudellinen mahdollisuus noudattaa sitä päävelvoitetta, jonka noudattamisen tehosteeksi sakko määrätään. Yhtiön mahdollisuuksia velvoitteen noudattamiseksi on arvioitava huolellisesti.

Tilaajille

25.11.2025

Viisi faktaa taloyhtiön yhteissähköstä

Sähkön hinta on monessa taloyhtiössä kestopuheenaihe. Korkeiden perusmaksujen alueilla yksi säästökonsti on yhteissähkö. Investointi voi maksaa itsensä nopeasti takaisin mutta vaatii tarkkoja kannattavuuslaskelmia, avointa keskustelua ja yhtiöjärjestyksen muutosta.

11.9.2025

Kaupallinen yhteistyö

DNA:n taloyhtiöasiakkuus ei ole pöllömpi idea – yli 100 miljoonan investointi tuo valokuidun taloyhtiöihin

DNA sijoittaa jopa 120 miljoonaa euroa valokuituyhteyksiin seuraavan kolmen vuoden aikana. Jos valokuituhankkeen eteneminen kiinnostaa, ole yhteydessä paikalliseen DNA:n taloyhtiömyynnin edustajaan.

DNA

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti