Helsingissä vilkas alkuvuosi asuntotuotannossa

Helsinkiin valmistui tammi–maaliskuussa 2017 1365 asuntoa. Rakennustyöt käynnistyivät samana ajanjaksona 1376 asunnolle. Luvut ovat vuosikymmenen korkeimmat.

Myönnettyjen rakennuslupien suhteen alkuvuosi oli sen sijaan rauhallinen. Tammi–maaliskuussa myönnettiin lupa 687 asunnon rakentamiselle uudistuotantona ja laajennuksina, mikä on puolet keskimääräisestä asuntomäärästä.

Toimitilarakennuksia alettiin samana ajanjaksona rakentaa reilun 75 000 kerrosneliömetrin verran. Valmistuneita toimitilaneliöitä oli noin puolet vähemmän kuin aiempina vuosina, noin 18 000 kerrosneliömetriä. Toimitilarakentamiselle myönnettiin rakennuslupia noin 50 000 kerrosneliömetrille, kun vuosina 2014–2016 vuoden ensimmäisellä neljänneksellä rakennuslupia myönnettiin 66 000–100 000 kerrosneliölle.

Lue lisää Helsingin kaupungin uutisesta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

asuntokauppa vilkastuu

24.9.2024

Asuntomarkkinaennuste: Vanhojen asuntojen kauppa vilkastuu

Asuntokauppa vilkastuu loppuvuonna hieman, kertoo Suomen Kiinteistönvälittäjät asuntomarkkinaennusteessaan. Asuntojen hintojen odotetaan säilyvän pääosin nykyisellä tasolla syksyn ajan. Markkinan elpymistä hidastaa pankkien viivyttely asuntolainojen käsittelyssä.

12.9.2024

Kuntakohtaiset erot suuria taloyhtiöiden kustannuksissa

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset ovat tänä vuonna nousseet edelleen voimakkaasti. Kustannusnousu kuitenkin rauhoittui viimeiseen kahteen vuoteen verrattuna, käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

9.1.2025

Ennuste: Pääkaupunkiseudun asuntomarkkinat vilkastuvat

Pääkaupunkiseudun asuntomarkkinat vilkastuvat talven aikana. Erityisesti vanhojen kerrostaloasuntojen kysyntä lisääntyy Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla, arvioi Suomen Kiinteistönvälittäjät asuntomarkkinaennusteessaan.

asuntojen hinnat

13.2.2025

Asuntojen hinnat kääntyvät varovaiseen nousuun 

Asuntojen hinnat kääntyvät varovaiseen nousuun tänä vuonna, ja myös vuokrat nousevat yhä maltillisesti, ilmenee PTT:n asuntomarkkinaennusteesta. Asuntojen hinnannousun ajureina ovat laskevat korot, reaalitulojen kasvu ja suurten kaupunkien väestönkasvu.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti