Rakennuskustannukset nousivat marraskuussa

Tilastokeskuksen mukaan rakennuskustannukset nousivat vuoden 2016 marraskuussa prosentin vuodentakaisesta. Rakentamisen työpanosten hinnat nousivat 1,4 prosenttia ja tarvikepanosten hinnat 0,9 prosenttia vuodentakaisesta. Samanaikaisesti palveluiden hinnat laskivat 0,4 prosenttia.

Rakennuskustannusindeksin pitkän aikavälin kehitys

Rakennuskustannusindeksin pitkän aikavälin kehitys
Lokakuusta marraskuuhun rakennuskustannusten kokonaisindeksi pysyi edellisen kuukauden tasolla. Työpanosten, tarvikkeiden ja palveluiden hinnat pysyivät kaikki lokakuun tasolla.

Rakennuskustannusindeksi 2015=100, marraskuu 2016

Avaa taulukko suurempana

Ammattimainen uudistalonrakentaminenPainotPiste-

luku

Kuukausi-

muutos, %

Vuosi-

muutos, %

Kokonaisindeksi1000101,1-0,01,0
KustannuslajeittainTyöpanokset400101,90,01,4
Tarvikepanokset510100,8-0,00,9
Palvelut9099,70,0-0,4
Käyttötarkoituksen mukaanAsuinrakentaminen440101,2-0,01,0
Muu talonrakentaminen560101,10,01,0

 

Lähde: Rakennuskustannusindeksi. Tilastokeskus

Tallenna

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

hoitovastikkeen nosto

17.6.2026

Hoitovastikkeiden nousu hidastui erityisesti kerrostaloissa

Kerrostalojen hoitovastikkeet nousevat tänä vuonna 1,5 prosenttia ja rivitalojen 2,8 prosenttia, selviää Kiinteistöliiton kyselystä. Kerrostaloyhtiöissä vastikkeiden nousu on hidastunut selvästi rivitaloja enemmän. Taloyhtiöiden maksukyky on parantunut.

28.4.2026

Vuokrien lasku jatkuu pääkaupunkiseudulla – muualla maassa nousua

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat tammi-maaliskuussa pääkaupunkiseudulla 0,4 prosenttia. Muualla Suomessa vuokrat nousivat saman verran viime vuoteen verrattuna, kertoo Tilastokeskus.

15.1.2026

Vapaarahoitteiset vuokrat laskivat viime vuoden lopulla

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat koko maassa viime vuoden loka-joulukuussa, kertoo Tilastokeskus. Eniten laskua oli kaksioissa. Suomen Vuokranantajien ekonomistin Eemeli Karlssonin mukaan kyseessä on laajempi ilmiö.

asunnottomuus kasvoi viime vuonna

30.1.2026

Asunnottomuus kasvoi viime vuonna ennätyksellisen paljon

Asunnottomien määrä kasvoi viime vuonna Suomessa 20 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Yksineläviä asunnottomia oli viime marraskuussa 4 579, mikä on 773 enemmän kuin edellisvuonna. Asunnottomuus on kasvanut erityisesti nuorten ja naisten keskuudessa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti