Komeat pohjalaistalot

Komeat pohjalaistalot -kirja esittelee kattavasti yhtä eteläpohjalaisuuden klassikkosymboleista, punamultaseinäistä ja valkoikkunapieluksista pohjalaistaloa.

Kirja on kattava tietopaketti pohjalaistalojen ideasta ja arvoista, tyyleistä, taustasta sekä monimuotoisuudesta. Kirjassa tutustutaan muun muassa pohjalaistalojen leimallisiin piirteisiin, talotyyppeihin, pohjakaavoihin, rakenteisiin ja sisustukseen sekä tyypilliseen pihapiiriin rakennuksineen. Tiiviisti esitellään myös siirrettävyyttä ja muunneltavuutta, jotka ovat olleet pohjalaistalojen keskeisiä periaatteita.

Kirjassa tutustutaan esimerkkikohteena Haapa-ahon pohjalaistaloon, joka palvelee nykyään Ähtärin eläinpuiston kotieläintilan päärakennuksena. Lukija pääsee kurkistamaan talon historiaan – sikäli kuin siitä on säilynyt tietoa jälkipolville – sekä sen vaiheisiin ja nykyiseen käyttöön. Talon vaiheiden esittely havainnollistaa sitä, millaisia muutoksia vanhat pohjalaistalot ovat voineet vuosien varrella kokea.

Kirjaa voi suositella kaikille pohjalaistaloista ja ylipäänsä eteläpohjalaisesta kulttuurista kiinnostuneille.

Kirjan ovat kirjoittaneet Matti Mäkelä ja Sulevi Riukulehto. Kustantaja on Helsingin yliopiston Ruralia-instituutti.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

7.5.2026

Taloyhtiöiden laina- ja remonttitiedot näkyviin sähköisessä palvelussa

Oman huoneiston ja taloyhtiön kunnossapito-, vastike- ja lainatietoja pääsee tarkastelemaan Maanmittauslaitoksen asiointipalvelussa. Edellytyksenä on, että tiedot on ilmoitettu huoneistotietojärjestelmään. Tiedot täytyy ilmoittaa järjestelmään kesäkuun loppuun mennessä.

10.6.2026

Kuukauden kasvo: Parempaa yhteistyötä

Suomen Kiinteistöliitto näyttää muutaman vuoden kuluttua erilaiselta kuin nykyisin. Alueyhdistysten yhteistyö ja yhteen hiileen puhaltaminen korostuvat, tiivistää tavoitteensa liiton toukokuussa aloittanut uusi toimitusjohtaja Mia Koro-Kanerva. Hän kertoo myös, mitä taloyhtiöiden kannattaa vaatia isännöinniltä.

16.10.2025

Porilaisessa taloyhtiössä lämpö otetaan talteen poistoilmasta, auringosta ja jätevedestä

As Oy Rojohoppessa tehtiin energiaremontti, joka laski merkittävästi vanhan kiinteistön kaukolämmön kulutusta. Monien toimenpiteiden joukossa on myös harvinainen tapaus: lämmöntalteenotto jätevedestä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

22.10.2025

Energiayhteisö taloyhtiössä – näin hyödyt yhteisestä aurinkosähköstä

Energiayhteisössä kyse on taloyhtiön asukkaiden yhteenliittymästä, joka perustetaan yhteistä sähköntuotantoa varten. Energiayhteisöt myös parantavat energiajärjestelmän turvallisuutta kriisitilanteiden ja sähkökatkojen varalta, sillä ne hajauttavat energiantuotantoa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti