Vantaa vuokrien nousun kärjessä

Suurista kaupungeista Vantaalla vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat ovat nousseet vuodessa eniten, 1,9 prosenttia, kertoo Tilastokeskus.

Koko maassa vuokrien taso oli vuoden 2019 kolmannella neljänneksellä 1,4 prosenttia korkeampi kuin edellisvuoden vastaavalla ajanjaksolla. Pääkaupunkiseudulla vuokrat olivat nousseet 1,7 prosenttia ja muualla maassa 1,2 prosenttia. Vantaan jälkeen vuokrat nousivat suurista kaupungeista eniten Espoon-Kauniaisten alueella (1,7 prosenttia) ja Helsingissä, Tampereella ja Turussa (1,6 prosenttia).

Kaikkien vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskineliövuokra oli 14,8 euroa, pääkaupunkiseudulla keskivuokra oli 19,2 ja muualla maassa 12,8 euroa. Uusien vuokrasuhteiden keskineliövuokrat olivat vastaavasti koko maassa 15,8 euroa, pääkaupunkiseudulla 20,6 ja muualla maassa 13,8 euroa. Suurista kaupungeista kalleimmat uusien vuokrasuhteiden keskineliövuokrat olivat Helsingissä, 22,1 euroa neliömetriltä, halvimmat puolestaan Oulussa, 13,5 euroa neliömetriltä.

Lue lisää Tilastokeskuksen tilastojulkistuksesta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat

17.4.2025

Vuokrien nousu hidastui alkuvuodesta – Vantaalla vuokrat laskivat

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat tammi-maaliskuussa koko maassa 0,9 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Pääkaupunkiseudulla vuokrien nousu liki pysähtyi 0,1 prosenttiin, kun taas muualla Suomessa vuokrat nousivat 1,4 prosenttia.

vuokrien nousu

5.3.2025

Vuokrat nousevat maakunnissa – pääkaupunkiseutu laahaa perässä

Viime vuonna vuokrat nousivat muualla Suomessa selvästi nopeammin kuin pääkaupunkiseudulla. Pääkaupunkiseudun muuta maata runsaampi asuntotarjonta on pitänyt vuokrakehityksen kurissa.

kannustinloukku

17.10.2024

Vuokrat nousivat hitaammin pääkaupunkiseudulla

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat koko maassa heinä-syyskuussa 1,3 prosenttia vuoden takaisesta. Pääkaupunkiseudulla nousu oli selvästi hitaampaa kuin muualla Suomessa. Tieto ilmenee Tilastokeskuksen julkaisemista vuokratilastoista vuoden kolmannelta neljännekseltä.

asuntomarkkinan toipuminen

5.12.2024

Talouden elpyminen tukee asuntomarkkinan toipumista

Asuinrakentaminen ja asuntokauppa kääntyvät ensi vuonna kasvuun, käy ilmi Raklin syksyn vuokra-asuntokatsauksesta. Toipumista tukevat talouskasvun kääntyminen positiiviseksi, kysynnän piristyminen ja matalampi korkotaso. Myös vuokra-asuntomarkkinassa nähdään myönteistä kehitystä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti