Vantaa vuokrien nousun kärjessä

Suurista kaupungeista Vantaalla vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat ovat nousseet vuodessa eniten, 1,9 prosenttia, kertoo Tilastokeskus.

Koko maassa vuokrien taso oli vuoden 2019 kolmannella neljänneksellä 1,4 prosenttia korkeampi kuin edellisvuoden vastaavalla ajanjaksolla. Pääkaupunkiseudulla vuokrat olivat nousseet 1,7 prosenttia ja muualla maassa 1,2 prosenttia. Vantaan jälkeen vuokrat nousivat suurista kaupungeista eniten Espoon-Kauniaisten alueella (1,7 prosenttia) ja Helsingissä, Tampereella ja Turussa (1,6 prosenttia).

Kaikkien vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskineliövuokra oli 14,8 euroa, pääkaupunkiseudulla keskivuokra oli 19,2 ja muualla maassa 12,8 euroa. Uusien vuokrasuhteiden keskineliövuokrat olivat vastaavasti koko maassa 15,8 euroa, pääkaupunkiseudulla 20,6 ja muualla maassa 13,8 euroa. Suurista kaupungeista kalleimmat uusien vuokrasuhteiden keskineliövuokrat olivat Helsingissä, 22,1 euroa neliömetriltä, halvimmat puolestaan Oulussa, 13,5 euroa neliömetriltä.

Lue lisää Tilastokeskuksen tilastojulkistuksesta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

Vuokrat nousivat

19.1.2023

Vuokrat nousivat loppuvuonna erityisesti Tampereella ja Vantaalla

Vuokrien vuosikasvu oli pääkaupunkiseudulla hitaampaa kuin muualla Suomessa, mutta vauhdittui loppuvuodesta erityisesti Vantaalla. Eniten vuokrat nousivat vuodessa Rovaniemellä, Tampereella sekä Turussa.

asiakasvaikuttaja-tiimin

5.10.2022

Kaupallinen yhteistyö

Tule kehittämään tulevaisuuden energiapalveluita kanssamme!

Vantaan energia haluaa kutsua asiakkaansa mukaan kehittämään energiapalveluita. Asiakasvaikuttaja-tiimin jäsenenä pääsee ideoimaan uudenlaisia ilmastoystävällisiä palveluita.

Vantaan Energia

epävarmuus

22.2.2023

Epävarmuus lisää kiinnostusta vuokra-asumiseen

Vuokra-asuntojen kysyntä lähti nousuun viime vuoden lopulla taloudellisen epävarmuuden kasvaessa, selviää Suomen Vuokranantajien ja Vuokraovi.comin markkinakatsauksesta. Vuokrat nousivat ja markkinointiajat lyhenivät. Erityisesti suuret vuokra-asunnot kiinnostavat.

20.4.2023

Vuokrien nousu taittui pääkaupunkiseudulla ja Tampereella

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat koko maassa 1,7 prosenttia tammi-maaliskuussa vuodentakaiseen nähden, kertoo Tilastokeskus. Vuokrat nousivat pääkaupunkiseudulla 1,0 ja muualla Suomessa 2,1 prosenttia.

Olet lukenut 1/25 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti