Vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat hieman pääkaupunkiseudulla

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat vuoden 2018 toukokuuhun verrattuna pääkaupunkiseudulla 0,5 prosenttia ja laskivat muualla maassa 2,5 prosenttia. Koko maassa hinnat laskivat yhden prosentin.

Tilastokeskuksen tiedossa on tammi-toukokuussa 21 813 vanhojen osakeasuntojen kauppaa koko maassa, mikä on 3,8 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Pääkaupunkiseudulla kauppoja on tiedossa 1,8 prosenttia ja muualla maassa 4,7 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna.

Lue lisää Tilastokeskuksen tilastojulkistuksesta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

5.5.2025

Vanhojen osakeasuntojen hinnat yhä laskussa

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat vuoden ensimmäisellä neljänneksellä koko maassa 1,3 prosenttia edellisvuodesta. Koko maan heikosta kehityksestä huolimatta vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat vuoden alussa monissa maakuntakeskuksissa, kuten Kajaanissa ja Kokkolassa.

28.1.2025

Vanhojen osakeasuntojen hintojen lasku hidastui viime vuonna

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat viime vuonna koko maassa edellisestä vuodesta. Eniten laskivat pienten asuntojen hinnat. Hintaheilunta asuntomarkkinoilla jatkuu, mutta suurissa kaupungeissa alkaa mahdollisesti näkyä kasvun merkkejä.

asuntojen hinnat

13.2.2025

Asuntojen hinnat kääntyvät varovaiseen nousuun 

Asuntojen hinnat kääntyvät varovaiseen nousuun tänä vuonna, ja myös vuokrat nousevat yhä maltillisesti, ilmenee PTT:n asuntomarkkinaennusteesta. Asuntojen hinnannousun ajureina ovat laskevat korot, reaalitulojen kasvu ja suurten kaupunkien väestönkasvu.

asuntokauppa kasvoi

19.1.2026

Asuntokauppa kasvoi viime vuonna – myyntiajat pysyivät pitkinä

Viime vuonna Suomessa tehtiin reilut 10 prosenttia enemmän asuntokauppoja kuin edeltävänä vuonna, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliitto asuntomarkkinakatsauksessaan. Asuntojen hinnat ovat laskussa ja myyntiajat pitkiä, mitä selittää suuri tarjonta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti