Vanhojen asuntojen kauppa hyytyi huhtikuussa

Vanhoja asuntoja myytiin huhtikuussa 34 prosenttia vähemmän verrattuna vuoden takaiseen. Kerrostaloasuntojen myynti laski 37 prosenttia, rivitalojen myynti 32 prosenttia ja omakotitalojen myynti 29 prosenttia viime vuoden huhtikuuhun verrattuna, Kiinteistönvälitysalan Keskusliitto KVKL tiedottaa.

Vielä maaliskuun alkupuolella asuntokauppa oli kovassa nousukiidossa. Vanhojen osakeasuntojen ja omakotitalojen kauppa palautuu alkuvuoden tasolle tämän vuoden syksynä, samalla kun ostajien luottamus palautuu, arvioi tilastoasiantuntija Ilkka Lehtinen.

Huhtikuun puolessa välissä asuntojen kysyntä vilkastui, mutta myyjien varovaisus ja tarjonnan väheneminen hillitsi kauppamäärää. Koronasta huolimatta nyt on hyvä aika asunnonvaihdolle, toteaa Sp-Kodin toimitusjohtaja Jukka Rantanen KVKL:n tiedotteessa.

Lue lisää täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

vanhojen asuntojen kauppa

10.10.2022

Kiinteistönvälitysalan Keskusliitto: Vanhojen asuntojen kauppa vilkasta

Vanhojen asuntojen kauppa käy nyt vilkkaana, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton syyskuun asuntomarkkinakatsaus. Kaupan vilkkaudessa on kuitenkin eroja kaupunginosan välillä. Asuntojen hinnat ovat vakaat.

osakeasuntojen

28.10.2022

Osakeasuntojen kauppa vaimeni heinä–syyskuussa

Vanhojen osakeasuntojen hinnat ovat samalla tasolla kuin viime vuonna samaan aikaan. Hinnat laskivat kuluvan vuoden edellisestä neljänneksestä 1,7 prosenttia. Uusien asuntojen kauppoja tehtiin lähes puolet vähemmän kuin vuotta aiemmin.

asuntojen nousevat

16.2.2023

PTT: Asuntojen hinnat laskevat ja vuokrat nousevat

Talouden epävarmuus ja nousevat korot laskevat asuntojen hintoja myös tänä vuonna, kertoo Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Vuoden lopulla asuntomarkkinat alkavat taas toipua. Vuokra-asuntojen kysyntä kasvaa alueellisesti alkuvuonna.

asuntojen hintojen

6.4.2023

Danske Bank: asuntojen hintojen lasku pysähtyy

Danske Bankin asuntomarkkinakatsauksen mukaan asuntojen hinnat laskevat hieman kesää kohden, mutta kääntyvät loppuvuonna jo nousuun. Pankki ennustaa patoutuneen kysynnän kääntävän uudisrakentamisen kasvuun.

Olet lukenut 1/25 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti