Tulipaloissa on tänä vuonna kuollut 43 ihmistä

Tulipaloissa on kuollut 43 henkilöä vuoden ensimmäisen puoliskon aikana. Heistä 27 oli miehiä ja 9 naisia. Tiedot perustuvat Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön mediaseurantaan. 7 uhrin sukupuoli ei ole SPEKin tiedossa.

Viime vuonna vastaavaan aikaan palokuolemia oli 49. Tilanne on siis viimevuotista parempi mutta kaukana valtakunnallisista tavoitteista. Valtioneuvoston sisäisen turvallisuuden ohjelman tavoitteena on ollut palokuolemien vähentäminen niin, että koko vuonna 2015 tapauksia olisi enintään 50.

Tänä vuonna tulipaloissa kuolleista ihmisistä yli 65-vuotiaita on ollut yhdeksän. Niistä kuolemantapauksista, joissa uhrin ikä ilmenee, on 36 % ikäihmisiä. Viime vuosina ikäihmisten suhteellinen osuus palokuolleista on kasvanut. Ikäihmisten osuus palokuolleista on noin kaksi kertaa yhtä suuri kuin heidän osuutensa väestöstä.

Valtaosa palokuolemista tapahtuu asunnoissa. Tilastojen mukaan kuolemaan johtaneista tulipaloista suurin osa tapahtuu omakotitaloissa. Tänä vuonna omakotitalojen paloissa on kuollut 21 ihmistä ja kerrostaloissa 14. Vapaa-ajanasuntojen paloissa on kuollut 1 ja autopalossa 2 ihmistä.

Kuolemaan johtaneiden tulipalojen syttymissyyt eivät juurikaan käyneet ilmi mediatiedoista. Van muutaman palon syttymissyy tuli esiin uutisoinnissa. Tupakointi näyttää kuitenkin olevan yleisin syy kuolemaan johtavalle tulipalolle.

Automaattinen sammutuslaitteisto on tehokkain keino estää palokuolemia

Valtaosa tulipaloista johtuu tavalla tai toisella ihmisen toiminnasta. Varsinkin asuinympäristössä on tärkeää pyrkiä siihen, että ihmisten erehdykset ja unohdukset eivät johda kohtalokkaisiin seurauksiin.

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö edistää toiminnallaan sellaisten teknisten ratkaisujen käyttöönottoa, jotka ehkäisevät palokuolemia ja vähentävät tulipalojen aiheuttamia vahinkoja. Automaattista sammutuslaitteistoa tehokkaampaa keinoa vaikuttaa palokuolemiin ja palovahinkoihin ei ole.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

Asumismenot laskevat tänä vuonna hieman.

19.8.2025

Selvitys: Asumismenot laskevat tänä vuonna hieman

Asumismenot supistuvat tänä vuonna keskimäärin vajaan prosentin, ilmenee Kiinteistöliiton ja Omakotiliiton PTT:lla teettämästä selvityksestä. Suurin syy kehitykseen on korkomenojen sekä sähkön ja öljyn hinnan lasku. Asumismenojen kehitys vaihtelee paljon eri asumismuotojen välillä.

18.9.2025

Sata vuotta elämää taloyhtiöissä – miten asuminen on muuttunut?

Suomen Kiinteistölehti juhlii tänä vuonna satavuotista taivaltaan. Ensi vuonna tulee kuluneeksi sata vuotta myös ensimmäisen asunto-osakeyhtiölain voimaantulosta. As Oy Agrikolankatu 7 on esimerkki siitä, millaisia muutoksia taloyhtiöissä on koettu vuosisadan aikana.

Tähtiartikkeli

Julkisivujen korjausvelka kasvaa

3.10.2025

Tutkimus: Julkisivujen korjausvelka kasvaa

Julkisivutyöt vähenivät viime vuonna yhdeksän prosenttia. Tänä ja ensi vuonna markkinat kasvavat uudisrakentamisen vetämänä, vaikka korjausrakentaminen kääntyy uudestaan laskuun. Julkisivukorjausten tarve on noin 400 miljoonaa euroa.

rakentamisen

11.9.2025

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset nousussa – perheasunto kallein Järvenpäässä

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset ovat nousseet edellisvuotta vähemmän. Monissa kunnissa nousu on erittäin nopeaa. Eniten kasvoivat vesi- ja kaukolämpökustannukset, käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti