
Hallituksen jäsen, seuraa huolella taloyhtiön taloutta
Taloyhtiön hallituksella on velvollisuus pitää huolta taloyhtiön taloudesta. Talouden tilaa kannattaa seurata yhdessä, jotta uudet hallituksen jäsenet pääsevät helposti kärryille asioista.

Syystalkoissa laitetaan hihat heilumaan, mutta osan tehtävistä voi jättää luonnon hoidettavaksi.
Ennen vanhaan taloyhtiön pihapiiri saatettiin syystalkoissa rapsuttaa viimeistä lehteä myöten putipuhtaaksi. Nykyään sellaista ei enää suositella. Keltaiset koivunlehdet saavat jäädä täplittämään nurmikkoa. Talven jälkeen lehdistä ei ole enää paljoakaan jäljellä ja jos onkin, keväinen ruoho puskee vaivatta niiden läpi. Luonto siis hoitelee lehdet puolestamme, kun emme suotta kiirehdi tarttumaan haravoihin.
Se, että lehdet jätetään nurmikolle, on kaikin puolin eduksi. Maan pieneliöstö alkaa hajottaa lehtiä ja liikkuessaan ilmastoi maaperää. Se on kasvien kannalta hyvä, sillä juuret kasvavat ja viihtyvät paremmin kuohkeassa kuin kovin tiiviissä maassa. Lehdistä myös vapautuu ravinteita, mikä vähentää lannoitustarvetta. Se näkyy ennen pitkää kukkarossa.
Artikkeli on kirjautuneille
Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Taloyhtiön hallituksella on velvollisuus pitää huolta taloyhtiön taloudesta. Talouden tilaa kannattaa seurata yhdessä, jotta uudet hallituksen jäsenet pääsevät helposti kärryille asioista.

Taloyhtiön hallitus voi tehdä työtään monin eri tavoin. Asunto-osakeyhtiölaki antaa puitteet, mutta arkinen työskentely pitää jokaisessa hallituksessa päättää erikseen. Myös yhteistyöstä isännöitsijän kanssa tulee sopia tarkasti.

Taloyhtiöille tarkoitettu digipalvelu tuo kaikki yhtiön asiakirjat, ilmoitukset ja toiminnot yhteen paikkaan. Tietojen keskittäminen helpottaa huomattavasti taloyhtiön sisäistä asiointia ja viestintää.
PHM Group

Älä jää muilta saamasi tiedon varaan, vaan perehdy asioihin itse ja luota omaan tekemiseesi. Tämän asian on oman hallitustyönsä aikana oppinut Vuoden 2026 taloyhtiön hallituksen puheenjohtajaksi valittu forssalainen Laura Leiviskä.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään