
Uuden hallituksen toimintatavat selviksi heti hallituskauden alussa
Kun taloyhtiöön on valittu uusi hallitus, se kokoontuu järjestäytymiskokoukseen. Siellä kannattaa sopia pelisäännöistä, viestinnästä ja uusien jäsenten perehdyttämisestä.
Tanskan pääministerin Lars Lökke Rasmussenin esittelemä suunnitelma ”ghettojen kitkemiseksi” saa melko laveasti kannatusta Tanskan parlamentissa Folketingetissä, kirjoittaa Berlinske Tidning. Lehden mukaan olisivat monet hallituksen suunnitteleman paketin kohdat kohdanneet vielä kymmenen tai jopa viisi vuotta sitten massiivisia protesteja ja saaneet aikaan ”punehehkuisen debatin”.
Nyt on ihmisten, joilla on muu kuin länsimainen tausta (”personer med ikke-vestlig baggrund”) määrä Tanskassa kasvanut lähes puoleen miljoonaan. BT:n mukaan tämä on saanut monen kansanedustajan ajattelemaan, että voimakkaitakin toimenpiteitä tarvitaan slummiutumiskehityksen pysäyttämiseksi.
Koko artikkeli Berlinske Tidningin verkkolehdessä (maksumuuri).
Kun taloyhtiöön on valittu uusi hallitus, se kokoontuu järjestäytymiskokoukseen. Siellä kannattaa sopia pelisäännöistä, viestinnästä ja uusien jäsenten perehdyttämisestä.
Taloyhtiön hallitus hoitaa yleisten taloyhtiön asioiden lisäksi myös sille asunto-osakeyhtiölaissa säädettyjä tehtäviä. Siksi uuden hallituksen jäsenten on hyvä tutustua yhtiöjärjestykseen ja asunto-osakeyhtiölakiin, sekä taloyhtiön merkittävimpiin sopimuksiin.
Yhtiökokoukset on pidetty ja taloyhtiön uusi hallitus valittu. Ennen toimiin ryhtymistä hallituksen kannattaa suunnitella toimintaansa. Se helpottaa päätöksentekoa ja isännöitsijän kanssa kommunikointia.
Monessa taloyhtiössä valitaan keväällä uusi hallitus. Pitkäaikainen taloyhtiönhallitusaktiivi Seppo Simola antaa vinkkejä hallitustyöskentelyyn uusille ja vanhoille hallituksen jäsenille.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään