Tampereella suunnitellaan taloyhtiöiden parkkipaikoille autojen Airbnb:tä

Tampereen Tammelassa riittää kosolti pysäköintipaikkoja alueen asukkaille, mutta satunnaiset torikävijät ja jalkapallo-otteluiden seuraajat voivat joutua etsimään parkkipaikkaa pitkään.

Kaupunginosaa täydennysrakentamisessa tilaa uusille rakennuskohteille on löytynyt taloyhtiöiden parkkipaikoilta. Vastaavasti uutta parkkitilaa taloyhtiölle on saatu uudisrakennuksen kellariparkeista.

Aina autopaikat eivät ole kuitenkaan siirtyneet maan alle samaa tahtia kuin niitä on vähennetty maan pinnalta, mutta asukaspysäköintipaikoista ei ole vielä pulaa.

Torikävijät ja jalkapalloyleisö vaikeuksissa

Pysäköintiyhtiö Finnpark on hakenut ratkaisua lyhytaikaispysäköinnin haasteisiin niin sanotulla airbnb-mallilla, jossa taloyhtiöt vuokraisivat tyhjänä olevia parkkipaikkojaan muualta Tammelaan asioiville saapuville.

Yhtiö on kehittänyt puhelinsovellusta, jonka avulla taloyhtiön käytössä olevan paikan voisi vuokrata lyhytaikaispysäköintiin silloin, kun asukas ei parkkipaikkaa esimerkiksi työpäivän aikana tarvitse.

–Tekninen puoli asialle on kunnossa, mutta taloyhtiötä on ollut vaikea saada mukaan pilottiin, Finnparkin toimitusjohtaja Antti Marttila kertoo.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

lyhytaikainen vuokraus yhtiökokouksen päätettäväksi

12.12.2025

Kysely: Lyhytaikainen vuokraus halutaan yhtiökokouksen päätettäväksi

Uudenmaan taloyhtiöpäättäjät haluaisivat lyhytvuokrauksen sallimisen tai kieltämisen yhtiökokouksen asialistalle, selviää Kiinteistöliitto Uusimaan teettämästä kyselystä. Nykytilanteessa kieltoa ei saada voimaan, mikäli yksikin osakas vastustaa sitä. Lyhytvuokraus aiheuttaa häiriötä ja turvattomuutta taloyhtiöissä.

25.3.2025

Mitä taloyhtiön tulee huomioida sähköautojen latauspisteiden hankinnassa?

Kun taloyhtiö päättää toteuttaa sähköautojen latauspistehankkeen, sen kannattaa selvittää yhtiön sähköjärjestelmän kunto ja kapasiteetti sekä se, ovatko autopaikat yhtiön hallinnassa vai osakkeilla hallittavia.

26.1.2026

Sähköauton latauslaitteiden myynti laski viime vuonna

Kiinteistöihin asennettavia sähköautojen latauslaitteita myytiin viime vuonna 13 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin, kertoo Sähköteknisen kaupan liitto (STK). Latauslaitteiden määrä ei kasva samaa tahtia sähköautojen myynnin kanssa.

paloturvallisuus lataushankkeessa

19.2.2026

Kaikissa autoissa kytee tulipaloriski – ota paloturvallisuus huomioon lataushankkeessa

Kun asuinkerrostalon pysäköintihalliin hankitaan sähköautojen latausjärjestelmä, on samalla hyvä laittaa kuntoon paloturvallisuusjärjestelmät. Sähköautopalot syttyvät yleensä latauksesta ja ovat vaikeita sammuttaa, vaikka polttomoottoriautojen palot ovatkin paljon yleisempiä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti