Taloyhtiöt investoineet vaisusti sähköautojen latauspisteisiin

Taloyhtiöt eivät ole juurikaan edistyneet sähköautojen latauspisteiden asentamisessa. Kunnilla ja valtiolla on vielä suurempi urakka edessään, kertoo Etelä-Suomen Sanomat (5.12.2019).

Lahdessa taloyhtiöistä vain kaksi on asentanut pysäköintialueilleen latauspisteet. Yksityisistä asukkaista sen sijaan useat ovat hankkineet latauspisteitä omille autoilleen omakustanteisesti. Toiminnanjohtaja Hanna Koskela Päijät-Hämeen kiinteistöyhdistyksestä suosittelee, että yksityishenkilöiden sijaan taloyhtiöt hoitavat latauspaikat kuntoon, sillä se olisi hallitumpi ja suunnitelmallisempi tapa.

Kiinteistöliiton mukaan noin neljännes taloyhtiöistä on kuitenkin suunnitellut tai tuntenut mielenkiintoa latauspisteitä kohtaan. Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskuksen (Ara) myöntää taloyhtiöille valtion tukea 35 prosenttia toteutuneista kustannuksista ja vähintään 90 000 euroa jokaiselle hankkeelle, jossa rakennetaan valmius vähintään viidelle latauspisteelle.

Tieliikenteen tietokeskuksen mukaan täyssähköautojen saatavuus kohenee ensi ja seuraavan vuoden aikana huomattavasti. Myös valikoimat laajenevat sekä henkilöautoissa että pienissä jakelupakettiautoissa ja raskaissa pakettiautoissa.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

25.3.2025

Mitä taloyhtiön tulee huomioida sähköautojen latauspisteiden hankinnassa?

Kun taloyhtiö päättää toteuttaa sähköautojen latauspistehankkeen, sen kannattaa selvittää yhtiön sähköjärjestelmän kunto ja kapasiteetti sekä se, ovatko autopaikat yhtiön hallinnassa vai osakkeilla hallittavia.

5.3.2025

Sähköautojen laturit toivat ongelmia taloyhtiölle – ”Sotkun selvittäminen vei aikaa vuoden”

Espoolainen taloyhtiö joutui ongelmiin sähköautojen latausjärjestelmän hankintaprosessissa, koska latauslaitteet eivät olleet vaatimusten mukaisia. Aikaa ja reklamaatioita tarvittiin siihenkin, että urakoitsija ja latureiden toimittaja saivat laitteet toimimaan suunnitellusti.

7.11.2025

Sähköautojen latausasemat taloyhtiössä – kuinka niistä päätetään?

Taloyhtiössä eteen tulee yhä useammin kysymyksiä latausasemien asentamisesta autopaikoille. Kun yhtiössä tehdään päätöksiä sähköautojen latausasemien asentamisesta, on varmistettava yhdenvertaisuuden toteutuminen sekä vastuiden ja kustannusten selkeä jakautuminen.

Tilaajille

sähköautojen latauslaitteiden myynti laski

27.1.2025

Sähköautojen latauslaitteiden myynti laski toista vuotta peräkkäin

Kiinteistöihin asennettavia sähköautojen latauslaitteita myytiin viime vuonna noin 30 000 kappaletta. Se on 13,3 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Hidaslatauslaitteiden myynti piti pintansa ja jopa kasvoi hieman.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti