Taloyhtiöille lisää vastuuta palovaroittimista

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Eduskunnan käsittelyssä oleva pelastuslaki on siirtämässä taloyhtiöille entistä enemmän vastuuta asuntojen paloturvallisuudesta.

Paloturvallisuus on koko taloyhtiön asia. Jos yhdessä asunnossa palaa, jonkinasteisia vaurioita tulee yleensä yhtiön muihinkin tiloihin. Tuhojen vähentämiseksi tulipalo on syytä havaita mahdollisimman nopeasti. Palovaroitin on tehokas laite tulipalon havaitsemiseen.

Suomalaisissa kodeissa on kolmisen tuhatta tulipaloa joka vuosi. Paloautot lähtevät sammuttamaan pelkästään asuntopaloja noin kahdeksan kertaa päivässä. Kodeissa syttyneiden palojen määrä on viimeisten vuosien aikana ollut laskusuunnassa, mutta parantamisen varaa on. Valtaosa tulipaloista on ehkäistävissä huolellisuudella ja varovaisuudella.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Juha Hassila

Kirjoittaja on Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön (SPEK) turvallisuusviestinnän asiantuntija. Hänen keskeisimmät työsarkansa osana neljän hengen tiimiä ovat Paloturvallisuusviikko ja kahdeksasluokkalaisille suunnattu NouHätä! -kampanja. Paloturvallisuuskampanjoinnin lisäksi Juhalla on pitkä kokemus tapaturmien ehkäisystä, kuten Tapaturmapäivästä. Turvallisuusviestinnällisesti hänen keskeisin sanomansa on: ”Onnettomuudet eivät ole tuurista kiinni. Ne ovat tapaturmia!” Vapaa-ajallaan Juha rämpii teiden ja peltojen pientareita kamera kaulassaan.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

pekka rousi yhtiökokous

31.12.2025

Vuosi vaihtuu – huomioi nämä taloyhtiöitä koskevat muutokset

Tammikuun alusta alkaen vastuu palovaroittimista siirtyy osakkaalta taloyhtiölle. Myös tiettyjen taloyhtiön hallintoon liittyvien erityistilanteiden hoitaminen kuuluu vastedes uudelle virastolle.

14.10.2025

Kuukauden kasvo: Taloyhtiön tuet ovat tiukassa

Tällä hetkellä taloyhtiöille on jaossa vähemmän tukia kuin viime vuosina. Varken johtaja Sanna Hughes ennustaa, että heikon julkisen taloustilanteen vuoksi avustukset eivät lähitulevaisuudessa lisäänny.

imatralaisista taloyhtiöistä puuttuvat venäläisosakkaiden vastikkeet

25.3.2026

Venäjältä ei saada vastikkeita – taloyhtiöt pulassa

Venäläiset ovat ostaneet vuosien varrella asuntoja ja liiketiloja etenkin Itä- ja Kaakkois-Suomesta. Maahan kohdistettujen talouspakotteiden ja maksuliikennesulkujen takia moni taloyhtiö on pulassa, kun venäläisosakkaiden vastikkeet ovat jääneet saamatta.

16.2.2026

Vastuu palovaroittimista siirtyi taloyhtiölle – mitä laiminlyönnistä seuraa?

Vuoden alussa voimaan tullut pelastuslain muutos siirsi palovaroittimien hankinnan, asennuksen ja toimintakunnon varmistamisen taloyhtiölle. Jos taloyhtiö ei huolehdi velvoitteistaan, seuraukset voivat ilmetä viranomaisten ja vakuutusyhtiön sanktioina ja korvausvastuuna vahinkotapauksissa.

Tilaajille