Talokeskus keskittyy rakentamisen palveluihin

Talokeskus Yhtiöt Oy keskittyy rakentamisen palveluihin ja myy tytäryhtiönsä Agenteq Solutions Oy:n Visma Finland Holding Oy:lle. Talokeskuksen Tampuuri-ohjelmistoliiketoiminta siirtyy siis uuteen omistukseen Talokeskuksen keskittyessä jatkossa rakentamisen palveluihin.

”Tampuuri-ohjelmistolla on vankka markkina-asema Suomessa ja sen kehitystä on tehty menestyksekkäästi osana Talokeskus Yhtiöt Oy:n toimintaa. Visma fokusoi vahvasti ohjelmistokehitykseensä ja kykenee laajoilla resursseillaan edelleen kehittämään kiinteistöjen hallinnointiin tarjottavia ratkaisuja tuomalla Tampuuri-ohjelmiston osaksi tarjontaansa. Visman kiinnostus ohjelmistoamme kohtaan on osoitus siitä, että olemme tehneet hyvää työtä jo vuosia”, sanoo Talokeskus Yhtiöt Oy:n toimitusjohtaja Jari Punkari.

Talokeskus toimii jatkossa yli sadan rakentamisen asiantuntijan turvin pääkaupunkiseudulla, Turussa, Lahdessa, Jyväskylässä ja Kuopiossa. Rakentamisen palvelut pitää sisällään kuntotutkimukset ja esiselvitykset, rakennuttamisen, suunnittelun ja töiden valvonnan.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

taloyhtiön täydennysrakentaminen

1.9.2026

Rakli: Rakentaminen kasvaa tänä vuonna parilla prosentilla

Rakentamiseen ennakoidaan tänä vuonna kasvua, vaikka asuntorakentamisen aloitukset ovat jäämässä miinukselle. Myös korjausrakentamisen ennustetaan lisääntyvän, käy ilmi suhdannekatsauksesta.

rakentamisessa ei käännettä

7.10.2026

RT: Rakentaminen kasvaa datakeskushankkeiden vetämänä

Rakentaminen kasvaa tänä vuonna kaksi prosenttia ja ensi vuonna neljä, ennustaa Rakennusteollisuus RT syksyn suhdannekatsauksessaan. Kasvu jakautuu epätasaisesti rakentamisen eri aloille. Asuntorakentaminen on laskussa, korjausrakentaminen kasvaa lievästi.

20.10.2026

Purkava uusrakentaminen voi olla hyvä vaihtoehto korjaamiselle

Laajamittaisen korjaamisen tarve haastaa merkittävää osaa rakennuskannastamme lähitulevaisuudessa. Moni taloyhtiö harkitsee, korjatako vai purkaa ja uusrakentaa. Käytännössä päätöksentekoon vaikuttavat vaihtoehtojen kustannukset ja lisärakennusoikeuden mahdollisuudet.

24.3.2026

Rakennusteollisuus: Asuinrakentamisen lasku jatkuu ensi vuoteen asti 

Asuntorakentamisen aloitusmäärät laskevat tänä vuonna edelleen, ennustaa Rakennusteollisuus RT suhdannekatsauksessaan. Asuntoaloitukset ovat historiallisen alhaalla, 1950-luvun tasolla. Kasvua ei ole näkyvissä ensi vuonnakaan.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti