Tahkon huipulle on suunnitteilla Maisemahotelli Raaha ja metsäkylpylä Forest Spa. Hankkeen on toteuttamassa Tahkon huipun Panorama Bar, kirjoittaa Talotekniikka.
Tahkon lakialueen asemakaavan muutos, joka mahdollistaa hotellin rakentamisen, käynnistyi marraskuussa. Hankkeen suunnittelu valmistuu vuonna 2020, rakentaminen voi alkaa keväällä 2021 ja valmista pitäisi olla talvella 2022, sanoo Panorama Barin isäntä, yrittäjä Harri Jokela.
Hanke on suunniteltu ympäristöystävälliseksi ja ekologiseksi. Hotelli ja kylpylä käyttävät esimerkiksi vain uusiutuvalla energialla tuotettua sähköä, Jokela kertoo.
Hotellin kaikki majoitushuoneet ovat erillisiä maisemasviittejä, jotka sijoittuvat puiden lomaan Tahkon laelle ja rinteeseen. Kylpylän saunat ja ulkouima-altaat rakennetaan Syvärille avautuvaan metsämaisemaan. Altaiden vesi tulee Tahkovuoren luonnonlähteestä. Hankkeen suunittelijaksi on saatu arkkitehti, professori Sami Rintala.
Lue lisää Talotekniikka-lehdestä
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään