Sovittelu käynnissä – PAM ilmoitti laajennetuista työtaistelutoimista

Palvelualojen ammattiliitto PAM ilmoitti 22.2. laajentavansa kiinteistöpalvelualan työtaistelutoimia. Sen mukaan uusi lakko alkaa 12.3. kello 6.00 ja päättyy 15.3. kello 6.00 (tai ennen kello 6.00 alkaneen työvuoron päätyttyä). Toteutuessaan lakko kohdistuisi alla listattuihin yrityksiin.

Aiemmin 14.2. PAM on antanut lakkoilmoituksen, joka toteutuessaan alkaisi 1.3. kello 6.00 ja päättyisi 3.3. kello 6.00. Tämä lakkotoimenpide kohdistuisi kahteentoista Kiinteistötyönantajat ry:n jäsenyritykseen.

Kiinteistötyönantajat ja PAM aloittivat kiinteistöpalvelualan lakonuhkaa koskevan sovittelun valtakunnansovittelija Minna Helteen johdolla 15.2. Lakonuhkaa on soviteltu myös tänään kello 9 alkaen. Sovittelun edistymisestä tiedottaa valtakunnansovittelija.

Yritykset, joihin 22.2. ilmoitettu lakonuhka kohdistuu:

  • HH-Kiinteistöpalvelut Oy
  • Rovanapa Oy
  • N-Clean Oy
  • Kiinteistöpalvelut Jyrki Kähkönen Oy
  • ISS Palvelut Oy
  • Lassila & Tikanoja Oyj
  • RTK-Palvelu Oy
  • SOL Palvelut Oy

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

Taloyhtiöiden korjausrakentaminen

5.11.2024

Taloyhtiöiden korjausrakentaminen kasvun kynnyksellä

Taloyhtiöiden korjausrakentaminen näyttää kääntyvän kasvuun, selviää Kiinteistöliiton syksyn Korjausrakentamisbarometrista. Yleisimpiä korjauksia ovat putkistojen korjaukset. Lainaehtojen odotukset taloyhtiöillä ovat nyt paremmat kuin kertaakaan vuoden 2012 jälkeen.

7.5.2025

Talouden epävarmuus heikentää korjausrakentamisen näkymiä

Taloyhtiöiden korjausrakentaminen voi tänä ja ensi vuonna jäädä hieman odotettua heikommaksi, selviää Kiinteistöliiton korjausrakentamisbarometrista. Eniten kerrostaloissa tehdään tänä vuonna vesi- ja viemärijärjestelmien korjauksia. Seuraavien viiden vuoden aikana sähköautojen latauspisteet ovat yleisin kerrostaloyhtiön hanke.

oikeudenkäynti

21.11.2024

Taloyhtiön oikeudenkäynti ei ole riskitöntä

Taloyhtiö saattaa joskus päätyä oikeuteen esimerkiksi urakoitsijan tai osakkaan kanssa syntyneen riidan seurauksena. Ennen oikeustoimiin ryhtymistä on kuitenkin syytä harkita vaihtoehtoisia ratkaisuja ja oikeudenkäynnin riskejä, sillä lopputulosta on vaikea ennustaa.

Tilaajille

25.3.2025

Kaupallinen yhteistyö

Talvinen tuuletus paukautti vesihanan

Joitakin vahinkoja voitaisiin estää ennakoimisella ja huolellisella toiminnalla. Vakuutusyhtiöt ovat keränneet vakuutusehtoihin suojeluohjeita, jotka ohjaavat toimimaan siten, että vahinkojen riski pienenee.

Howden Finland Oy

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti