Osakkaat myivät talonsa Seinäjoella

Niin sanotun Larvatalon osakkeet siirtyivät Lemminkäisen omistukseen ja talo tullaan purkamaan, kertoo Ilkka. Tilalle nousee kaksi kahdeksankerroksista liike- ja asuinrakennusta.

Talo olisi tarvinnut isoja remontteja ja kun naapurissa oleva Sofian talo lähti hakemaan kaavamuutosta, oli osakkaiden helppo tehdä päätös myynnistä. Lopulta hinta ratkaisi, Lemminkäinen maksoi enemmän kuin mitä osakkaat olisivat koskaan saaneet myymällä osakkeensa erikseen.

Yhtiökokous oli yksimielinen myynnistä, remonteilla ei olisi koskaan saatu niihin sijoitettuja rahoja takaisin.

Larvatalon entisille osakkaille on tarjottu mahdollisuus varata paikalle rakennettavista taloista osake ennen varsinaisen markkinoinnin alkamista.

Alkuperäinen juttu on julkaistu Ilkka-lehdessä 8.4.2017.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

yhtiöjärjestyksen muuttaminen

13.1.2025

Vaatiiko yhtiöjärjestyksen muuttaminen kaikkien osakkaiden suostumuksen?

Taloyhtiön yhtiöjärjestyksen muuttaminen edellyttää vähintään kahden kolmasosan määräenemmistön kannatusta yhtiökokouksessa. Eräissä poikkeustapauksissa määräenemmistöpäätös ei kuitenkaan riitä, sillä toisinaan vaaditaan lisäksi tiettyjen tai kaikkien osakkaiden suostumus.

Tilaajille

5.11.2024

Taloyhtiöiden vastikekertoimet lisäävät yritysten maksuvaikeuksia

Liiketiloja taloyhtiön kivijalassa on perinteisesti pidetty arvossa niiden muita osakkaita suuremman vastikekertoimen vuoksi. Yritysten maksuvaikeuksien lisäännyttyä monet taloyhtiöt ovat visaisen pulman äärellä – mikä neuvoksi, etteivät tyhjilleen jääneet neliöt kaadu omaan syliin?

19.3.2025

Yhtiökokous tunnissa? Näillä vinkeillä onnistut

Hyvin hoidetussa yhtiökokouksessa asiat käsitellään selkeästi ja ripeästi. Kokouksen sujuvuutta edesauttaa, kun se valmistellaan asianmukaisesti. Kokouksen puheenjohtaja voi toiminnallaan jouduttaa päätöksentekoa.

pieni taloyhtiö

25.4.2025

Raunistulan neljän kodin yhtiössä asiat hoidetaan omin voimin

Raunistulan puutaloalueella sijaitsevan entisen lakkatehtaan kiinteistössä tehdään päätökset yhdessä ja tartutaan talkoohengellä harjaan ja lumilapioon. Ari Kokko on toiminut taloyhtiön hallituksen puheenjohtajana neljä vuotta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti