Nuohoojat voisivat ilmoittaa vioista

Tulisijoista tai hormeista löytyvät viat voitaisiin ilmoittaa nuohouksen yhteydessä myös viranomaisille, kirjoittaa Verkkouutiset. Nuohoojat ovat käytännössä ainoita ihmisiä, jotka savupiippuihin ja hormeihin katsovat. Siksi olisikin tärkeää raportoida vioista kiinteistöomistajien lisäksi myös pelastuslaitoksille. Tällä hetkellä ei ole mitään kannustinta, joka saisi kiinteistönomistajat korjaamaan viat. Lisäksi suuri osa tulisijallisista kotitalouksista jää nuohoamatta vuosittain.

Lainsäädäntöä uusittaessa voitaisiin velvoittaa nuohoojat ilmoittamaan taloudet, joissa nuohous on tehty. Tällöin viranomaisille tulisi tieto siitä, mitkä taloudet ovat jääneet nuohoamatta ja voisivat toimia tällöin parhaalla katsomallaan tavalla.

Lue alkuperäinen juttu Verkkouutisista.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

23.9.2026

Vertailutiedolla lisää energiatehokkuutta taloyhtiöihin

Energiansäästöä datalla isännöinti- ja kiinteistöpalveluissa -hankkeessa halutaan taloyhtiöiden anonyymit energiakulutustiedot yhteiseen hyötykäyttöön. Vertailutiedon avulla voitaisiin arvioida yksittäisen taloyhtiön energiatehokkuutta ja etsiä parannuskohteita.

20.1.2026

Kaupallinen yhteistyö

Ilmoita taloyhtiösi hallinnolliset tiedot huoneistotietojärjestelmään

Maanmittauslaitoksen huoneistotietojärjestelmään ilmoitetaan nyt taloyhtiöiden hallinnollisia tietoja. Näitä tietoja ovat taloyhtiöiden ja osakkeenomistajien remontit, yhtiölainat ja -vastikkeet sekä kunnossapitotarveselvitys. Tiedot voi ilmoittaa Maanmittauslaitoksen verkkopalvelussa.

Maanmittauslaitos

asuntoesittelyjen kuvaaminen

26.8.2026

Taloyhtiöiden tiedot yhdessä paikassa – kuka ilmoittaa ja mitä?

Asunto-osakeyhtiöiden tietoja on viime vuosina kerätty huoneistotietojärjestelmään useassa eri vaiheessa. Mitä velvollisuuksia taloyhtiöillä on, ja mitä osakkaan tulee tehdä? Suomen Kiinteistölehti kokosi tietopaketin aiheesta.

24.3.2026

Uuden hallituksen tiedot ilmoitettava kaupparekisteriin – laiminlyönnistä sakko

Kun yhtiökokouksessa on valittu uusi hallitus, sen yhteystiedot tulee ilmoittaa kaupparekisteriin, muistuttaa Kiinteistöliitto. Viime vuodesta alkaen Patentti- ja rekisterihallitus voi määrätä 300 sadan euron laiminlyöntimaksun niille, jotka eivät ilmoita yhteystietoja.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti