Ympäristöministeriö on julkaissut uuden ehdotuksensa rakennusten käyttöä koskevien sääntöjen täsmentämiseksi ja lyhytvuokrauksen huomioimiseksi rakentamislaissa. Suomen Vuokranantajat pitää ehdotusta merkittävänä askeleena oikeaan suuntaan, mutta löytää siitä myös korjattavaa.
Ministeriö ehdottaa lakiin säännöstä siitä, että rakennusta olisi käytettävä sen rakentamisluvan mukaisen käyttötarkoituksen mukaisesti. Tämä tarkoittaa sitä, että asuinrakennusta tai asuntoa tulisi käyttää jatkuvaan asumiseen. Lyhytvuokrauksen, eli alle neljän viikon kestävän vuokrauksen, katsottaisiin täyttävän jatkuvan asumisen kriteerit tietyissä tilanteissa.
Sellaisen asunnon lyhytvuokraaminen, jossa omistaja itse on kirjoilla, ei olisi asunnon käyttötarkoituksen vastaista. Oman asunnon lyhytvuokraus olisi näin ollen sallittua rajoituksetta, ja omaa asuntoa voisi vuokrata esimerkiksi lomamatkan ajaksi.
Ehdotuksessa sijoitusasunnon tai niin sanotun ”kakkosasunnon” lyhytvuokraaminen olisi sallittua 90 päivää eli noin kolme kuukautta vuodessa. Tällaisen asunnon lyhytvuokraaminen olisi näin ollen rajatumpaa kuin oman vakituisen asunnon. Kunta voisi kuitenkin rakennusjärjestyksessään sallia lyhytvuokrauksen 180 päivänä kalenterivuodessa.
Kunnille laajempi harkintavalta
Suomen Vuokranantajien mukaan myönteistä ehdotuksessa on lainsäädännön selkiytyminen sekä vähintään neljän viikon pituisen vuokrauksen rinnastaminen normaaliin asumiseen. Lyhytaikaista asumista tarvitaan esimerkiksi sesonkitöiden ja remonttien ajaksi, ja muun muassa näihin tarpeisiin uusi lainsäädäntö tarjoaa helpotusta.
Ehdotukseen kirjattua 90 vuorokauden rajaa muun kuin oman vakituisen asunnon lyhytaikaiselle vuokraukselle Vuokranantajat pitää kuitenkin liian lyhyenä. Kunnille olisi myös pitänyt antaa laajempi harkintavalta sallia lyhytvuokraus omalla alueellaan.
– Parempi malli olisi kuitenkin ollut sellainen, jossa kunta voisi halutessaan rajata lyhytvuokrausta laissa säädettyyn vuorokausirajaan. Nyt tarpeettoman rajauksen poistaminen aiheuttaa monissa kunnissa ylimääräistä hallinnollista taakkaa, sanoo järjestön lakiasiainjohtaja Tarik Ahsanullah.
Erityisesti muuttotappioalueilla lyhytaikainen vuokraus voi hänen mukaansa tarjota kaivatun piristysruiskeen koko alueelle. Lisäksi kunnille pitäisi antaa mahdollisuus halutessaan poistaa vuorokausirajoitus kokonaan.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään