Luottotiedottoman tilanne vuokramarkkinoilla edelleen vaikea

Henkilötakaajan kasvanut vastuu ei auta kaikkia asunnon etsijöitä, joilla on maksuhäiriömerkintöjä, kertoo Aamulehti.

Vuonna 2017 korkein oikeus linjasi, että henkilötakaajalta perittävillä korvauksilla ei ole enimmäismäärää, vaikka vuokralainen joutuu enimmillään korvaamaan kolmen kuukauden vuokraa vastaavan summan, jos asunnolle käy jotain tai vuokralainen ei maksa vuokria.

– Yleisesti korkeimman oikeuden päätös ei välttämättä ole muuttanut vuokranantajien suhtautumista ihmisiin, joilla on maksuhäiriömerkintöjä, sanoo Suomen vuokranantajien juristi Tarik Ahsanullah.

Toisaalta ihmiset, joilla on maksuhäiriömerkintöjä, voivat Ahsanullahin mukaan olla todella hyviä vuokralaisia.

Lue koko juttu Aamulehden sivuilta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

korjausrakentamisbarometri

2.11.2023

Huono talouskehitys jarruttaa korjausrakentamista

Taloyhtiöiden korjausrakentaminen on jatkunut vilkkaana, mutta kustannusten ja korkojen nousu sekä heikko talouskehitys varjostavat korjauksia. Tulevakaan vuosi ei näytä valoisalta. Tiedot käyvät ilmi Kiinteistöliiton syksyn korjausrakentamisbarometrista.

urakoitsijan konkurssi

6.11.2023

Urakoitsijan konkurssi korjaushankkeen aikana – mitä tehdä?

Tämänhetkisessä taloudellisessa ympäristössä ei ole ollenkaan tavatonta, että urakoitsija menee konkurssiin kesken korjaushankkeen. Urakoitsijan taloudellista tilannetta arvioidessa työmaalta saatu käytännön informaatio on usein keskeisessä asemassa.

Tilaajille

2.5.2023

Taloyhtiöiden korjausrakentamisessa ei näy kasvua

Taloustilanne varjostaa edelleen raskaasti korjausrakentamisen näkymiä, käy ilmi Kiinteistöliiton korjausrakentamisbarometristä. Pääkaupunkiseudulla näkymät ovat heikentyneet vähiten.

graffiti

29.9.2023

Graffiti seinässä? Toimi näin

Talojen seinien ilkivaltainen töhriminen lisääntyy Suomessa. Graffitit ovat monelle taloyhtiölle toistuva riesa. Graffitin ilmestyessä seinään taloyhtiön täytyy tehdä rikosilmoitus, poistaa töhry mahdollisimman nopeasti ja suojata seinän pinta.

Olet lukenut 1/25 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti