Kysely: Taloyhtiöt eivät tunnista energiayhteisön hyötyjä

energiayhteisön hyötyjä

Taloyhtiöissä ei vielä ole tunnistettu energiayhteisöjen ja hyvityslaskennan taloudellisia hyötyjä taloyhtiöille ja asukkaille. Tämä ilmenee valtion kestävän kehityksen yhtiö Motivan teettämästä kyselystä aurinkosähköjärjestelmien toimittajille.

Vuodesta 2023 lähtien kaikkien taloyhtiöiden on ollut mahdollista hyvityslaskennan avulla hyödyntää aurinkosähköä taloyhtiön sähkönkulutuksen lisäksi laskennallisesti myös asuntojen sähkönkulutukseen. Tällöin aurinkosähkö pienentää hoitovastikkeen ohella myös asukkaiden omia sähkölaskuja.

Suurin osa taloyhtiöiden aurinkosähköjärjestelmistä on yhä mitoitettu vain kiinteistösähkön käyttöön, sanoo Motivan asiantuntija Teemu Kettunen.

– Perustamalla energiayhteisön taloyhtiö voisi hyödyntää hyvityslaskentaa ja investoida isompaan aurinkosähköjärjestelmään, mikä parantaa hankinnan kannattavuutta.

Taloyhtiöissä päätöksentekoprosessit ovat pitkiä, ja kyselyn perusteella markkinoissa taloyhtiöille ei ole odotettavissa suurta muutosta. Iso osa taloyhtiöiden aurinkosähköjärjestelmistä hankitaan energiaremonttien yhteydessä.

– On mahdollista, että korkotason aleneminen lisää taloyhtiöiden korjaushankkeisiin liitettyjä energiaremontteja, mikä voisi lisätä myös aurinkosähköinvestointeja. Energiaremontti voi myös parantaa taloyhtiön lainaehtoja korjaushankkeessa. Korjaushankkeissa on nähtävissä tiettyä patoumaa, kun niitä on viime vuosina lykätty, joten sitä kautta kasvua voi olla näkyvissä, arvioi Kettunen.

Kysely toteutettiin tammikuussa 2025. Siihen vastasi 28 yritystä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

2.10.2025

Taloyhtiöiden lainansaanti on vaikeutunut – alueelliset erot suuria 

Taloyhtiöiden lainansaantiongelmat ovat jatkuneet ja jonkin verran yleistyneet, selviää Kiinteistöliiton talous- ja rahoituskyselystä. Pienten yhtiöiden tilanne on hankalin. Myös alueelliset erot rahoituksen saatavuudessa ovat merkittäviä.

8.4.2025

Opinnäytetyö: energiayhteisöjen perustaminen taloyhtiöissä on hyvin vähäistä

Energiayhteisöjen perustaminen on hiipunut lähes kokonaan vuodesta 2021, jolloin yhteisöjen perustaminen tuli mahdolliseksi. Edes sähköenergian voimakas hintaheilahtelu ei ole saanut energiayhteisöjä kasvuun.

kesämökin mukavuudet

15.7.2025

Suomalaiset haluavat mökilleen mieluummin veneen kuin sisävessan

Kyselyn mukaan suomalaisten kiinnostus enintään 20 000 euroa maksaviin mökkeihin on lisääntynyt, kun taas entistä harvempi maksaisi mökistä yli 150 000 euroa. Mökin mukavuuksista tärkein on sauna, ja vene on mökkeilijöille tärkeämpi kuin sisävessa.

16.9.2025

”Keskeisimmät asiat sujuvat hyvin” – tutkimus selvitti isännöinnin laadun 

Asiantuntemus ja luotettavuus ovat isännöitsijän tärkeimmät ominaisuudet. Kolmantena tulee aikaansaavuus, mutta siinä isännöitsijät voisivat vielä parantaa, käy ilmi isännöinnin laatua mittaavasta tutkimuksesta. Uudenmaan taloyhtiöt suhtautuvat isännöintiin kriittisemmin kuin muualla maassa sijaitsevat taloyhtiöt.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti