Kupittaan kampuksen taideohjelman kutsukilpailu on ratkennut. Kilpailun tarkoituksena oli hakea ideoita taideteoksesta tai teoskokonaisuudesta, joka voidaan toteuttaa Kupittaan uuden kampusrakennuksen pihakannelle. Kilpailun järjestivät Turun AMK ja Turun Teknologiakiinteistöt. Palkintolautakuntana toimi taideohjelman taiteellinen työryhmä, jonka puheenjohtaja on koulutus- ja tutkimuspäällikkö Taina Erävaara.
Kilpailun voittajaksi ja toteutettavaksi teokseksi on valittu Anssi Pulkkisen ja Taneli Rautiaisen ehdotus MEANDERI (pyörätelineillä).
MEANDERI tarjoaa oivalluksia ja leikittelee taidehistorialla. Anssi Pulkkisen ja Taneli Rautiaisen teos esittää mutkalle taivutettua polkupyörätelinettä, joka luo näkyvän maamerkin kampusrakennuksen yhden pääoven edustalle. Leikkisä ja yllättävä teos erottuu ympäristöstään rohkealla mittakaavalla ja muodonannollaan.
– Palkintolautakunta näki Pulkkisen ja Rautiaisen teosehdotuksen MEANDERI (pyörätelineillä) hauskana ja humoristisena. Siinä on oivaltava ja opiskelijoihin olennaisesti liittyvä pyöräilynäkökulma, joka sisältää myös ekologisen aspektin. Teos leikittelee taiteen historialla ja on hyvällä tavalla monitulkintainen, Taina Erävaara kertoo.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään