Kuntakenttä helpottui valtionosuuksien palautuksista

Hallitus linjasi budjettiriihessä, että kuntien valtionosuudet kasvavat ensi vuonna 1,1 miljardia euroa. Lisäykset liittyvät siihen, että kilpailukykysopimuksen leikkaukset päättyvät sekä siihen, että valtio vastaa osasta peruspalveluiden kustannusten nousua. Kuntakenttä on erittäin helpottunut siitä, että valtionosuuksia palautetaan kunnille, kertoo Suomen Kuntaliiton tiedote.

Hallitus reagoi verokorttiuudistuksen aiheuttamaan verotulojen kertymävajeeseen aikaistamalla valtionosuuksien maksua osittain jo tämän vuoden puolelle. Se vahvistaa osaltaan kuntien tulopohjaa, muttei Kuntaliiton mukaan korjaa verokertymiin liittyviä rytmihäiriöitä, jotka vaikeuttavat merkittävästi kuntien taloussuunnittelua ja veroprosenttien määräämistä. Myös aikaistamisen kohdentuminen eri kuntiin vaatii liiton mielestä vielä erillisen arvioinnin.

Kuntatalouden kestävyysvaje on syvä ja uusien tehtävien kustannukset arvioitava realistisesti, muistuttaa Kuntaliitto. Julkisen talouden kestävyystavoitteet ovat tällä hallituskaudella erittäin epävarmalla pohjalla. Ratkaisevaa on, miten työllisyyden kohentamisessa onnistutaan, tiedotteessa todetaan.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

27.1.2026

Ilmalämpöpumppujen kauppa kasvoi viime vuonna

Lämpöpumppujen myynti kasvoi viime vuonna yli kymmenellä prosentilla, kertoo Suomen lämpöpumppuyhdistys. Kasvu syntyi ilmalämpöpumppujen myynnistä, joka lisääntyi liki 14 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Maalämpö- ja poistoilmalämpöpumppujen kysyntä väheni.

2.1.2026

Virheellisesti peritty vastike – miten virhe oikaistaan?

Jos vastiketta on peritty virheellisesti, on osakkeenomistajalla oikeus vaatia virheellisen vastikkeen oikaisua. Yhtä lailla taloyhtiöllä on oikeus vaatia vastikkeen oikaisua sen havaitessa, että vastiketta on peritty liian vähän.

Tilaajille

16.5.2025

Myrsky aiheutti taloyhtiölle laajat kosteusvauriot – ”Yhteishengellä selvisimme”

Rankkasade kasteli perin pohjin jyväskyläläisen kerrostalon julkisivun ja sisäpuolisia rakenteita. Vakuutusyhtiö ei korvannut vahinkoja, mutta taloyhtiö ryhtyi ripeästi korjaustoimiin. Yhtiön toiminta palkittiin huhtikuussa valtakunnallisena vuoden taloyhtiötekona.

osakeasuntojen

13.1.2026

Taloyhtiöiden hoitokustannukset lievässä nousussa

Taloyhtiöiden hoitokustannukset nousevat tänä vuonna hieman, arvioi Kiinteistöliitto uusimmassa talousarvio-ohjeessaan. Kaupunkien kaukolämpötalojen hoitokuluihin ennakoidaan noin 2–2,5 prosentin nousua. Niin vesimaksut, sähkön hinta kuin vakuutustenkin hinnat ovat nousussa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti