Kuinka taloyhtiö voi irtautua palveluyhtiöstä?

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Erityisesti uusilla asuinalueilla rakennuttajat ovat luoneet alueellisia palveluyhtiöitä hoitamaan yhteisiä palveluja, kuten pysäköintiä, jätehuoltoa, piha-alueita, energiaa, tietoliikennettä tai yhteiskerhotiloja. Palveluyhtiöiden idea on sinänsä yksinkertainen, sillä järjestelyssä useampi taloyhtiö jakaa yhteisiä palveluja ja kustannuksia.

Perustajaosakas eli rakennuttaja voi käytännössä sitoa asunto-osakeyhtiön tällaiseen yhteisrakenteeseen jo ennen kuin ensimmäistä asuntoa on myyty, ja sopimuksen kesto voi olla jopa 20–30 vuotta. Asuntokauppalaki velvoittaa perustajaosakkaan antamaan ostajille tietoja yhtiön sitoumuksista, mutta palveluyhtiösopimusten todellinen merkitys ja vaikutus tuleviin kustannuksiin jää ostajalle usein epäselväksi. Kun osakkaat haluavat kilpailuttaa palvelut tai vaihtaa tuottajaa, he törmäävät kysymykseen, voiko taloyhtiö irtautua järjestelystä.

Vastaus on useimmiten, ettei irtautuminen ole helppoa. Järjestely perustuu tyypillisesti asemakaavamääräyksiin, maankäyttö- ja rakennuslain mukaiseen yhteisjärjestelysopimukseen, yhtiöjärjestykseen tai perustajarakentajan tekemiin sopimuksiin, joista irtautuminen edellyttää joko sopimusneuvotteluja, yhtiöjärjestyksen muuttamista tai kaavamuutosta ja joihin taloyhtiöllä ei ole yksin päätösvaltaa. Kaikki nämä ovat hitaita ja kalliita prosesseja.

Artikkeli on tilaajille

Haluatko lukea koko artikkelin?

Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Sirpa Otsola

Kirjoittaja on asumisen ja kiinteistöjuridiikan asiantuntija Lexia Asianajotoimisto Oy:ssä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

12.5.2026

Kuukauden kasvo: Taloyhtiön etu edellä

Älä jää muilta saamasi tiedon varaan, vaan perehdy asioihin itse ja luota omaan tekemiseesi. Tämän asian on oman hallitustyönsä aikana oppinut Vuoden 2026 taloyhtiön hallituksen puheenjohtajaksi valittu forssalainen Laura Leiviskä.

6.11.2025

Kaupallinen yhteistyö

Järjestelmällisyyttä taloyhtiöiden arkeen

Taloyhtiöille tarkoitettu digipalvelu tuo kaikki yhtiön asiakirjat, ilmoitukset ja toiminnot yhteen paikkaan. Tietojen keskittäminen helpottaa huomattavasti taloyhtiön sisäistä asiointia ja viestintää.

PHM Group

imatralaisista taloyhtiöistä puuttuvat venäläisosakkaiden vastikkeet

25.3.2026

Venäjältä ei saada vastikkeita – taloyhtiöt pulassa

Venäläiset ovat ostaneet vuosien varrella asuntoja ja liiketiloja etenkin Itä- ja Kaakkois-Suomesta. Maahan kohdistettujen talouspakotteiden ja maksuliikennesulkujen takia moni taloyhtiö on pulassa, kun venäläisosakkaiden vastikkeet ovat jääneet saamatta.

18.9.2025

Sata vuotta elämää taloyhtiöissä – miten asuminen on muuttunut?

Suomen Kiinteistölehti juhlii tänä vuonna satavuotista taivaltaan. Ensi vuonna tulee kuluneeksi sata vuotta myös ensimmäisen asunto-osakeyhtiölain voimaantulosta. As Oy Agrikolankatu 7 on esimerkki siitä, millaisia muutoksia taloyhtiöissä on koettu vuosisadan aikana.

Tähtiartikkeli