Korkein oikeus linjasi lunastusoikeudesta taloyhtiössä

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Korkein oikeus (KKO:2022:59) on ratkaissut lunastusta koskevan riidan, jossa oli kyse yhtiöjärjestyksen lunastuslausekkeen tulkinnasta suhteessa asunto-osakeyhtiölain lunastusta koskeviin olettamasäännöksiin.

Lain olettamasäännökset soveltuvat, ellei yhtiöjärjestyksessä ole niistä poikettu. Yhtenä laissa mainittuna olettamana on, että lunastusoikeus ei koske saantoja, jossa siirronsaajana on yhtiön osakkeenomistaja. Ratkottava seikka oli se, millä tavoin poikkeaminen tulee tehdä, jotta olettamasäännöksiä ei sovelleta.

Asunto-osakeyhtiön yhtiöjärjestyksen lunastuslausekkeen mukaan autotalliosakkeiden lunastusoikeus koski kaikkia muita kuin erikseen mainittuja saantoja. Yhtiöjärjestyksessä oli poissuljettu lunastusoikeuden piiristä mm. perinnön tai testamentin kautta tapahtuvat saannot, mutta ei sellaisia saantoja, joissa saajana oli nykyinen osakkeenomistaja.

Artikkeli on tilaajille

Haluatko lukea koko artikkelin?

Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Annika Kemppinen

Kirjoittaja on asianajaja Asianajotoimisto Kuhanen, Asikainen & Kanerva Oy:ssä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

12.1.2026

KKO: Taloyhtiön taloudellinen hyöty ei saa heikentää osakkaiden yhdenvertaisuutta

Korkeimman oikeuden ratkaisu rivitaloyhtiön päätöksentekoon täydennysrakentamishankkeessa on merkittävä linjaus hankkeiden suunnittelussa. Se osoittaa, että pelkkä yhtiön taloudellinen hyöty ei riitä, jos yksittäisen osakkaan asema heikkenee olennaisesti.

Tilaajille

6.4.2026

Linjasaneerauksen jälkeen havaitaan virhe – kenelle kuuluu korjausvastuu?

Korkein oikeus on tuoreessa ratkaisussaan pohtinut, onko linjasaneerauksen yhteydessä havaittu virhe työnaikainen vai takuuaikainen. Kyseessä oli kylpyhuoneen tulviva lattiakaivo. Lopputulos määrää, onko asiassa saatavissa korvausta.

Tilaajille

27.10.2025

Milloin hallitus voi käydä osakkaiden huoneistoissa?

Hallituksen jäsenellä ja isännöitsijällä on oikeus päästä osakehuoneistoon silloin, kun se on tarpeellista huoneiston kunnon tai hoidon valvomiseksi taikka kunnossapito- tai muutostöiden suorittamiseksi taikka valvomiseksi. Vierailusta on aina pyrittävä sopimaan osakkaan tai huoneiston haltijan kanssa etukäteen.

Tilaajille

isännöintikartellin seuraamusmaksut

26.6.2025

Isännöintiyritysten kartellivalitukset kaatuivat – seuraamusmaksut nousivat

Kor­kein hal­lin­to-oi­keus on ratkaissut isän­nöin­tia­lan kil­pai­lun­ra­joi­tus­ta kos­ke­vat va­li­tuk­set ja määrännyt isännöintialan yhtiöille ja Isännöintiliitolle markkinaoikeutta korkeammat seuraamusmaksut. Seuraamusmaksut vaihtelevat 60 000 eurosta neljään miljoonaan euroon.

Osallistu lukijatutkimukseen

Luetko painettua Suomen Kiinteistölehteä? Vastaa lyhyeen kyselyyn ja auta meitä kehittämään lehteä entistä paremmaksi! Samalla osallistut kahden 100 euron GoGift-lahjakortin arvontaan.

Vastaa kyselyyn