Kiinteistöverotuksen uudistusta koskevaa hallituksen esitystä ei anneta eduskunnalle tällä hallituskaudella. Valtiovarainministeriö kertoi asiasta syyskuun alussa.
Ministeriön mukaan hallitus on arvioinut, että nykyisessä tilanteessa ei ole syytä antaa eduskunnalle uudistusesitystä, joka väistämättä lisäisi taloudellista epävarmuutta asumisen kustannusten noustessa.
Ammattimaisia kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustava Rakli kiittelee päätöstä.
– Rakli on ollut huolissaan uudistuksen mittavista negatiivisista vaikutuksista, joita olisi aiheutunut koko yhteiskuntaan kuin yksittäisille kiinteistönomistajille. Olemme viestineet näistä huolistamme laajalti, kun uudistusta on viety eteenpäin, toteaa Raklin johtaja Miika Kotaniemi
– Ratkaisu siirtämisestä on täysin oikea. Veron vaikutuksia on pystyttävä aidosti arvioimaan ennen kuin näin suurta uudistusta tuodaan käytäntöön.
Kiinteistöverouudistuksen tavoitteena oli uudistaa kiinteistöverotuksen arvostamisperusteet vastaamaan nykypäivän kustannus- ja hintatasoa sekä alueellisia hintaeroja. Kiinteistöverouudistus oli lausunnoilla viime keväänä.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään