Kiinteistönvälittäjän tarjoamat remonttipalvelut tulossa Suomeen

Louder LKV on lanseerannut Suomessa Remontilla rahaa -palvelun sellaisille asunnon myyjille, joiden asunto kaipaa päivitystä ennen myyntiä, kertoo Rakennuslehti.

Palvelu sisältää remontin suunnittelun ja toteutuksen sekä varasto- ja muuttopalvelut. Palvelun kautta voi myös saada edullista remonttilainaa ja tarvittaessa sijaismajoituksen. Remontilla rahaa -tyyppiset palvelukonseptit ovat yleisiä eritoten Yhdysvalloissa.

Louderin kiinteistönvälittäjä Pentti Koskisen mukaan asunnon huono kunto karkottaa monesti potentiaaliset ostajat, jotka tekisivät kaupat nopeastikin ja huomattavasti korkeammalla myyntihinnalla, jos asuntoon tarvittavat remontit olisivat jo tehtyinä. Hänen mukaansa ennen myyntiä toteutettavalla remontilla voi parhaimmillaan netota ”pienen henkilöauton verran rahaa”.

Lue lisää Rakennuslehden artikkelista.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

16.10.2026

Energiatehokkuusdirektiivi osaksi kansallista lainsäädäntöä – näihin asioihin se vaikuttaa

EU:n uudistettua rakennusten energiatehokkuusdirektiiviä viimeistellään parhaillaan kansalliseen lainsäädäntöön sopivaan kuosiin. Taloyhtiöiden kannalta hyvä uutinen on, että pakkoremontteja ei ole tulossa.

23.4.2026

Energiaremontteihin tulossa jälleen määräaikainen korjausavustus

Asuinrakennusten energiatehokkuutta parantavia toimia edistetään jälleen määräaikaisella korjausavustuksella. Lisäksi asunto-osakeyhtiöiden perusparannuslainojen valtiontakausta parannetaan ja asuintalovarausta korotetaan.

ikäteknologia

19.12.2025

Ikäteknologia auttaa kotona asuvaa vanhusta

Suomessa on yli miljoona 70 vuotta täyttänyttä ihmistä. Osa heistä tarvitsee ulkopuolisia palveluja, mutta osa pärjää kotona itsekseen. Itsenäisesti asuvalle vanhukselle tukea tuovat erilaiset teknologiset ratkaisut.

25.9.2026

Lakiesitys: Rakennustyön tarkkailija pakolliseksi uudiskohteisiin

Rakennustyön tarkkailija on tulossa pakolliseksi uudiskohteisiin. Lisäksi uudiskohteiden vuosi- ja jälkitarkastuksista säädeltäisiin nykyistä tarkemmin. Lakimuutosten odotetaan tulevan voimaan ensi keväänä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti