Kiinteistöalan videoidut viikkokatsaukset käynnistyvät

Kiinteistöliitto ja Kiinteistölehti ovat käynnistäneet yhteistyössä uutisvideoiden julkaisemisen. Kerran viikossa ilmestyvä Kiinteistöalan viikkokatsaus on katsottavissa YouTubesta, nettisivuilta, sosiaalisen median kanavistamme sekä jatkossa myös sähköpostiuutiskirjeistä.  kiinteistöalan muita ajankohtaisia asioita uutisvideoistamme. Uutisiin pääset tästä:https://www.youtube.com/user/Kiinteistoliitto?utm_source=apsis-anp-3&utm_medium=email&utm_content=unspecified&utm_campaign=unspecified

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

uudet energiaratkaisut

15.10.2024

Kuukauden kasvo: Faktoja energiapäätösten tueksi

Hiilineutraaleihin energialähteisiin siirtymisestä päätetään taloyhtiöissä usein huterin perustein. Uusien energiaratkaisujen valintoihin ja hankkeiden toteutuksiin tarvitaan lisää tietoa ja osaamista, sanoo Turun ammattikorkeakoulun finanssialan palveluiden ja kiinteistönvälityksen koulutusvastaava Jukka Rantala.

hankesuunnittelua

7.11.2024

Lämmitysremonteissa tarvitaan puolueetonta hankesuunnittelua

Jopa kolmasosa taloyhtiöiden lämmitystavan muutoksista tehdään kokonaan ilman hankesuunnittelua, selviää Kiinteistöliiton VTT:ltä tilaamasta tutkimuksesta. Hankesuunnittelu on hyvä keino hallita hankkeen riskejä. Se kannattaa teettää puolueettomalla asiantuntijalla, ei esimerkiksi järjestelmän myyjällä.

2.1.2025

Pääkaupunkiseudulla yhä enemmän tyhjää toimistotilaa

Pääkaupunkiseudun keskeisillä toimistoalueilla oli joulukuun lopussa 662 000 neliömetriä tyhjää toimistotilaa. Vajaakäyttöaste nousi 0,3 prosenttiyksikköä edellisestä vuosineljänneksestä. Vajaakäyttö väheni Pasilan ja Pitäjänmäen alueella ja lisääntyi Sörnäisissä ja Otaniemessä.

26.3.2025

Taloyhtiöiden kannattaa olla perillä kaavahankkeista – ”Tärkeintä on olla ajoissa liikkeellä”

Oman asuinalueen kaavoitushankkeita kannattaa seurata taloyhtiöissä silmä tarkkana ensimetreistä lähtien ja linjata mahdolliset muutosehdotukset yhdessä osakkaiden kanssa. Muutosehdotusten on oltava hyvin perusteltuja – pelkkä vastustaminen ei riitä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti