Talouden taantuma on lisännyt merkittävästi rakennusalan yritysten konkursseja. Myös aiemmin mahdottomina pidettyjä asunto-osakeyhtiöiden ajautumisia maksukyvyttömyyteen on tapahtunut eri puolilla Suomea.
Juristiliitto esittää toimia pysyviin talousvaikeuksiin ajautuneiden asunto-osakeyhtiöiden auttamiseksi. Liiton mielestä pahimpaan taloustilanteeseen joutuneille taloyhtiöille tulisi selvittää yhteiskunnallisen luototuksen mahdollisuuksia.
Yhteiskunnallinen luototus tarkoittaisi esimerkiksi valtion tai kuntien takaamia ja myöntämiä markkinakorkoa edullisempia lainoja. Järjestelmä voisi muistuttaa yksityishenkilöjen sosiaalista luototusta, jossa korkokanta on viitekoron suuruinen.
– Asunto-osakeyhtiöiden osakkailla on tietenkin ensisijainen vastuu taloyhtiönsä taloudenpidosta ja esimerkiksi riittävän ajoissa aloitetuista remonteista. Toisaalta nopeasti muuttunut taloustilanne ja väestörakenteemme muutos uhkaa ajaa osan vastuullisestikin toimineista asunto-osakeyhtiöistä kohtuuttomiin tilanteisiin erityisesti muuttotappiomaakunnissa, Juristiliiton puheenjohtaja Marika Valjakka toteaa.
– Aivan viimekädessä lasku lankeaa yhteiskunnalle ja pahimmillaan ränsistyvät rakennukset ovat lopulta kuntien murheena.
Talousahdinkoon joutuneen taloyhtiön tilannetta hankaloittaa nykyinen konkurssilainsäädäntö, joka ei huomioi erikseen asunto-osakeyhtiön erityispiirteitä.
Lue lisää: Taloyhtiön konkurssin voi usein välttää
Maksuvaikeuksista konkurssiin
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään