Hypo: Asuntohinnat laskuun myös kasvukeskuksissa

Asuntojen hinnat kääntyivät laskuun tammikuussa, nyt myös kasvukeskuksissa. Edes Helsinki tai Tampere eivät välttäneet prosentin kahden laskua tammikuussa joulukuuhun verrattuna. Hintojen laskun taustalla on kasvavaa tarjontaa (myönteistä) ja supistuvaa kysyntää (negatiivista), alueesta riippuen.

– Kasvukaupunkeihin valmistuu nyt ennätyksellisesti uusia asuntoja, mikä tasoittaa hintakehitystä. Riittävä rakentaminen torjuu Tukholman tautia, eivätkä hinnat pääse karkaamaan kuluttajien ulottumattomiin. Sen sijaan muuttotappioalueilla lasku johtuu kysynnän kaikkoamisesta, eikä tarjonnan kasvusta – hintojen hiipuminen onkin jatkunut jo useita vuosia. Tammikuun tietoja toki hieman tasoittaa pimeän ajan ale asuntomarkkinoilla. Samaan tapaan kuin vähittäiskaupassa nähdään aina joulun jälkeen alemyyntejä, painaa marras-helmikuu hintakehitystä asuntomarkkinoilla joka vuosi. Tammikuun lasku oli kuitenkin odotettua suurempi – myös Helsingissä, Tampereella ja Turussa rakennetaan nyt riittävästi, mikä näkyy hinnoissa, Hypon pääekonomisti Juhana Brotherus toteaa.

Tilastokeskuksen mukaan vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen hinnat pysyivät viime vuoden tasolla. Pääkaupunkiseudulla hinnat kipusivat 0,5 prosenttia, kun muualla maassa laskua tuli 0,5 prosenttia viime vuoden tammikuusta. Edelliskuuhun verrattuna hinnat laskivat jopa pari prosenttia.

– Hopeareunus tammikuun tiedoissa oli vahva aktiviteetti: asuntokauppa kasvoi tammikuussa yli 10 prosenttia viime vuoden alusta ennakkotietojen perusteella. Nousukausi näkyy ja tuntuu asuntomarkkinoilla, eikä hintalasku herätä huolia talouden tai kotitalouksien kannalta. Sen sijaan sijoittajien kannalta parhaat päivät voivat olla ohi, kun kilpailu kiristyy: vuokrat eivät enää nouse nopeasti ja yksiöiden hinnat kiipeä loputtomasti ylös, kun uudistuotanto kasvaa kummallisesta vastustuksesta huolimatta myös pienissä asunnoissa, Brotherus pohtii.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

29.5.2026

Hypo: Asuntojen hintojen lasku jatkuu, ensi vuodelle luvassa kasvua

Asuntojen hinnat laskevat yhä tänä vuonna, mutta kääntyvät ensi vuonna nousuun, ennustaa asuntoluototukseen erikoistunut Hypo-pankki asuntomarkkinakatsauksessaan. Asuntojen myyntiajat ovat pitkiä. Hallituksen päätös pidentää enimmäislaina-aikaa ei Hypon mukaan pelasta asuntomarkkinoita.

13.3.2026

Hypo: Asuntojen hinnat laskevat edelleen

Asuntojen hinnat ovat laskeneet yhtäjaksoisesti jo 3,5 vuoden ajan ja laskevat edelleen. Hintakäänne näyttää siirtyvän vasta kuluvan vuoden loppupuolelle, arvioi Hypo-pankki asuntomarkkinakatsauksessaan.

hypo asuntokauppa kasvaa

11.12.2025

Hypo: Asuntokauppa kasvaa ensi vuonna

Asuntokauppa saavuttaa kriisejä edeltäneen tasonsa ensi vuonna, ennustaa asuntoluototukseen erikoistunut Hypo-pankki asuntomarkkinakatsauksessaan. Asuntojen hintojen odotetaan nousevan ja vanhojen osakeasuntojen tarjonnan kasvavan.

alueiden eriytyminen vanhuksia

4.2.2026

Alueiden eriytyminen koettelee taloyhtiöitä

Ennusteiden mukaan väestö kasvaa tulevina vuosina vain murto-osassa Suomen kunnista. Muuttotappiokunnissa taloyhtiöillä on ratkottavana asuntojen arvonpudotus, osakkaiden ikääntyminen ja kasvava korjausvelka. Osalla edessä häämöttää purkutuomio tai jopa konkurssi.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti