Espoonlahden uudesta Lippulaivasta tulee nollaenergiarakennus

Citycon Oyj on valinnut Skanskan kauppakeskus Lippulaivan toteuttajaksi Espoonlahteen Länsiväylän kupeeseen. Tänään allekirjoitetun urakkasopimuksen arvo on noin 170 miljoonaa euroa.

Lippulaivasta tulee nollaenergiarakennus, ja se lämmitetään ja jäähdytetään geoenergialla. Lippulaivaan rakennetaan Euroopan suurin liikerakennuksen yhteyteen sijoittuva maalämpö- ja viilennysenergiavoimala. Kauppakeskuksen alle on porattu 170 kaivoa, jotka ulottuvat noin 300 metrin syvyyteen. Voimalaitos tuottaa koko kauppakeskuksen vaatiman lämmitys- ja viilennysenergian.

Lippulaivan tulevalla paikalla ovat parhaillaan menossa maanalaisia rakenteita ja teräsrakenteita koskevat urakat. Kauppakeskus valmistuu keväällä 2022.

 

 

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

vastuu kiinteistön turvallisuudesta

15.12.2025

Talvi tulee – kuka vastaa kiinteistön turvallisuudesta?

Lähtökohtaisesti vastuu talvikunnossapidosta on kiinteistönomistajalla. Usein taloyhtiö tekee kuitenkin sopimuksen huoltoyhtiön kanssa. Laatimalla sopimuksen huolellisesti taloyhtiön hallitus ja isännöitsijä voivat siirtää vastuuta osittain huoltoyhtiölle.

Tilaajille

10.11.2025

Taloyhtiön kameravalvonta – nämä asiat hallituksen tulee tietää

Kameravalvonta yleistyy taloyhtiöissä, mutta harva pysähtyy miettimään, mitä valvontakameran asentaminen ja tallenteiden käsittely oikeastaan tarkoittaa. Tallenteisiin pääsy tulee rajata vain niihin henkilöihin, joilla on siihen työtehtäviensä perusteella oikeus.

Tilaajille

3.2.2026

Kaupallinen yhteistyö

Sisäministeriön uudet ohjeistukset väestönsuojiin ja pelastussuunnitelmaan

Sisäministeriö on julkaissut kolme uutta yleisopasta, jotka sisältävät ohjeet väestönsuojan käyttöönottosuunnitelmasta, kunnossapidosta ja pelastussuunnitelman laadinnasta. Oppaita voivat hyödyntää myös taloyhtiöiden hallitukset.

Safetum

13.2.2026

Väestönsuojat tutuiksi – turvallisuushenkilöstöä koulutettiin Turussa

Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi järjesti yhteistyössä Turun Seudun Väestönsuojeluyhdistyksen kanssa tammikuussa Taloyhtiön turvallisuushenkilöstön kurssin. Kaksiosaisella kurssilla käytiin läpi väestönsuojelujärjestelmää, asukasturvallisuutta sekä palo- ja pelastusturvallisuutta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti