Asuntolainoilla on yhä kysyntää

Kuluvan vuoden 11 ensimmäisen kuukauden aikana asuntolainoja on kokonaisuudessaan nostettu yhteensä 12 % enemmän kuin vastaavaan aikaan vuonna 2020, kertoo Suomen Pankki. Runsaiden nostomäärien vuoksi asuntolainakannan vuosikasvuvauhti oli edelleen nopeaa (4,2 %) marraskuun 2021 lopussa.

Marraskuun 2021 lopussa suomalaisilla kotitalouksilla oli asuntolainoja yhteensä 106,7 mrd. euroa, josta sijoitusasuntolainoja oli 8,6 mrd. euroa.

Uusien asuntolainojen keskikorko oli 0,76 % marraskuussa 2021. Keskikorko on pysynyt lähes samana usean vuoden ajan, mutta viime kuukausina se on noussut hieman. Edellisen kerran keskikorko oli korkeampi toukokuussa 2019.

Uusien omistusasuntolainojen keskikorko oli 0,74 % marraskuussa 2021. Samaan aikaan uusien sijoitusasuntolainojen korko oli korkeampi, 0,91 %.

Suomen Pankin mukaan asuntolainojen takaisimaksuajat ovat pidentyneet. Takaisinmaksuajaltaan yli 25 vuoden lainojen osuus uusista nostetuista asuntolainoista oli 40,3 %. Näiden lainojen osuus on kasvanut 10 prosenttiyksikköä helmikuun 2020 jälkeen. Keskimääräinen takaisinmaksuaika oli marraskuussa 21 vuotta ja 3 kuukautta. Sijoitusasuntolainojen keskimääräinen takaisinmaksuaika (18 v ja 2 kk) on selvästi lyhyempi.

Tilastotietoa Suomen Pankin sivuilta:

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

asuntokauppa hidastuu edelleen

17.6.2026

Rakli: Asuntojen hinnat jäämässä miinukselle tänä vuonna 

Suurimmissa kaupungeissa omistus- ja vuokra-asunnoista on edelleen liikatarjontaa, ja asuntojen hinnat laskevat viime vuodesta. Tiedot ilmenevät Raklin asuntomarkkinakatsauksesta.

12.2.2026

PTT: Asuntojen hintojen lasku jatkuu tänä vuonna

Asuntomarkkinoilla ei näy nopeaa nousua tänäkään vuonna, käy ilmi Pellervon taloustutkimus PTT:n ennusteesta. Ennusteen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskevat tänä vuonna yhden prosentin. Hintojen laskua selittää heikko taloustilanne ja runsas asuntotarjonta.

16.2.2026

Nopea nettiyhteys kattaa jo valtaosan kotitalouksista

Nopea nettiyhteys on entistä useamman suomalaisen saatavilla, sillä teleyritykset ovat viime vuosina investoineet ahkerasti kiinteään laajakaistaverkkoon. Tämä on tarkoittanut erityisesti valokuituyhteyksien rakentamista. Harvaan asutuilla alueilla nopea yhteys on kuitenkin edelleen vain haave.

29.5.2026

Hypo: Asuntojen hintojen lasku jatkuu, ensi vuodelle luvassa kasvua

Asuntojen hinnat laskevat yhä tänä vuonna, mutta kääntyvät ensi vuonna nousuun, ennustaa asuntoluototukseen erikoistunut Hypo-pankki asuntomarkkinakatsauksessaan. Asuntojen myyntiajat ovat pitkiä. Hallituksen päätös pidentää enimmäislaina-aikaa ei Hypon mukaan pelasta asuntomarkkinoita.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti