Asuntojen vuokratason nousu prosentin luokkaa

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat Tilastokeskuksen tietojen mukaan koko maassa 0,9 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Suurinta nousu oli Turussa ja Vantaalla.

Helsingissä vuokrat nousivat 1,0, Turussa 1,4 sekä Vantaalla, Tampereella ja Kuopiossa 1,1 prosenttia. Ylivoimaisesti korkeimmat vuokrat olivat Helsingissä, 20,2 euroa neliöltä. Vuoteen 2015 verrattuna vuokrat ovat nousseet kaikkialla maassa, mutta nousu on Tilastokeskuksen mukaan hidastunut viime vuosina.

Vuoden ensimmäisen neljänneksen asuntojen vuokrat -tilasto on ensimmäinen tilastojulkaisu uudella aineiston keruutavalla, jossa kerätään monikymmenkertainen määrä havaintoja aikaisempaan tilastointiin verrattuna.

Lue lisää Tilastokeskuksen tilastojulkistuksesta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

asuntojen kysyntä

17.6.2025

Ennuste: Asuntojen kysyntä piristyy, mutta tarjonta elpyy hitaasti 

Asuntokauppa piristyy tänä vuonna, ja vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen odotetaan kasvavan noin 1,5 prosenttia, ennustaa Rakli suhdannekatsauksessaan. Asuntojen kysyntä on kohentunut, ja asuntojen kauppamäärät lähestyvät pitkän aikavälin keskiarvotasoja.

12.2.2026

PTT: Asuntojen hintojen lasku jatkuu tänä vuonna

Asuntomarkkinoilla ei näy nopeaa nousua tänäkään vuonna, käy ilmi Pellervon taloustutkimus PTT:n ennusteesta. Ennusteen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskevat tänä vuonna yhden prosentin. Hintojen laskua selittää heikko taloustilanne ja runsas asuntotarjonta.

hämeenlinna kerrostalo talvi

16.12.2025

Asuntomarkkinat elpyvät hitaasti – liikatarjonta jatkuu ensi vuoteen

Omistusasuntojen kysyntä on piristynyt kuluvana vuonna, mutta myytävien asuntojen tarjonta on jäänyt odotettua heikommaksi. Tänä vuonna vanhojen osakeasuntojen hinnat laskevat 1–2 prosenttia viime vuoteen verrattuna, käy ilmi Raklin asuntomarkkinakatsauksesta.

asuntojen hinnat

13.6.2025

Hypo: Runsas asuntotarjonta hillitsee asuntojen hinnan nousua

Asuntojen hinnat nousevat tänä vuonna koko maassa 0,5 prosenttia ja ensi vuonna 3,0 prosenttia, ennustaa Hypo-pankki asuntomarkkinakatsauksessaan. Ensi vuonna hinnat nousevat eniten 15 vuoteen, jos korona-ajan nousuvuosi 2021 jätetään huomiotta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti