Vedensäästöyritys tuplaa henkilöstönsä Taalerin vauhdittamana

Suomen johtava vedensäästöpalveluyritys Envera Oy saa uuden omistajan, kun Taalerin Kiertotalousrahasto ostaa 20% yrityksen osakekannasta. Taalerin osakkuus mahdollistaa osaltaan Enveran vahvan kasvusuunnitelman toteuttamisen.

Tällä hetkellä 20 henkilöä Espoossa, Tampereella ja Oulussa työllistävä Envera avaa toimipisteet Turkuun ja Tukholmaan seuraavan vuoden aikana. Enveran tavoitteena on nousta Pohjoismaiden johtavaksi kiinteistöjen vedensäästöpalveluiden toimittajaksi vuoteen 2020 mennessä. Kasvunäkymää tukevat toimiva Fiksuvesi-konsepti ja kyvykäs johtotiimi.

”Taalerin osakkuus vauhdittaa Enveran vahvaa kasvua. Rekrytoimme tiimiimme seuraavan vuoden aikana 20 innostunutta vastuunkantajaa kehittymään vedensäästön huippuasiantuntijoiksi”, kertoo Envera Oy:n toimitusjohtaja Henri Kajula.

“Fiksuvesi-palvelu vähentää turhaa vedenkäyttöä ja kaikki sidosryhmät hyötyvät. Konsepti on todettu Suomessa toimivaksi ja se on nyt kansainvälistymiskelpoinen. Envera istuu sijoituskohteena erinomaisesti Taalerin Kiertotalouteen, koska on fiksua ansaita resurssien säästämisestä. On hienoa päästä Enveran johdon kanssa vauhdittamaan yhtiön kasvutarinaa”, toteaa sijoitusjohtaja Tero Luoma Taaleri Kiertotalousrahastosta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

29.10.2025

Talinhelmessä tehtiin laaja energiaremontti – energiaa säästyy 40 prosenttia

Helsingin Munkkivuoressa sijaitsevassa taloyhtiössä tehtiin laaja energiaremontti, jossa yhdistettiin maalämpö, maaviilennys, ilmanvaihtojärjestelmän uusinta ja sähköistyksen parantaminen. Täysin ilman yllätyksiä remontti ei sujunut.

taloyhtiökokous

14.5.2025

Selvitys: Lähes puolet osakkaista ei käy taloyhtiönsä yhtiökokouksissa

Jopa puolet asunto-osakeyhtiöiden osakkaista ei osallistu taloyhtiönsä yhtiökokouksiin, selviää POP Pankin teettämästä selvityksestä. Osakkaista 36 prosenttia osallistuu kokouksiin säännöllisesti.

8.4.2025

Opinnäytetyö: energiayhteisöjen perustaminen taloyhtiöissä on hyvin vähäistä

Energiayhteisöjen perustaminen on hiipunut lähes kokonaan vuodesta 2021, jolloin yhteisöjen perustaminen tuli mahdolliseksi. Edes sähköenergian voimakas hintaheilahtelu ei ole saanut energiayhteisöjä kasvuun.

lämpöpumppujen meluhaitat

28.5.2025

Lämpöpumput voivat aiheuttaa meluhaittaa – turkulaisyhtiö löysi ratkaisun pumppujen tahdistuksesta

Maalämpöpumput saattavat aiheuttaa meluongelmia talotekniikkahuoneen yläpuolisissa ja viereisissä asunnoissa. Turkulaisessa As Oy Hiidenvuoressa ongelma poistui, kun kaksi samaan tahtiin käynyttä pumppua säädettiin käymään eri tahdissa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti