Rakennuskustannukset nousivat huhtikuussa

Tilastokeskuksen mukaan rakennuskustannukset nousivat vuoden 2016 huhtikuussa 0,3 prosenttia vuodentakaisesta. Rakentamisen työpanosten hinnat nousivat 0,9 prosenttia ja palveluiden hinnat 0,2 prosenttia. Tarvikepanosten hinnat laskivat 0,1 prosenttia vuodentakaisesta.

Rakennuskustannusindeksin pitkän aikavälin kehitys

Rakennuskustannusindeksin pitkän aikavälin kehitys
Maaliskuusta huhtikuuhun rakennuskustannusten kokonaisindeksi nousi 0,1 prosenttia. Työpanosten hinnat laskivat 0,4 prosenttia. Tarvikepanosten hinnat nousivat 0,4 prosenttia ja palveluiden hinnat 1,5 prosenttia edellisestä kuukaudesta.

Rakennuskustannusindeksi 2015=100, huhtikuu 2016

Avaa taulukko suurempana

Ammattimainen uudistalonrakentaminenPainotPiste-

luku

Kuukausi-

muutos, %

Vuosi-

muutos, %

Kokonaisindeksi1000100,30,10,3
KustannuslajeittainTyöpanokset400100,9-0,40,9
Tarvikepanokset51099,80,4-0,1
Palvelut90100,01,50,2
Käyttötarkoituksen mukaanAsuinrakentaminen440100,20,10,3
Muu talonrakentaminen560100,30,20,3

 

Lähde: Rakennuskustannusindeksi. Tilastokeskus

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

hoitovastikkeen nosto

17.6.2026

Hoitovastikkeiden nousu hidastui erityisesti kerrostaloissa

Kerrostalojen hoitovastikkeet nousevat tänä vuonna 1,5 prosenttia ja rivitalojen 2,8 prosenttia, selviää Kiinteistöliiton kyselystä. Kerrostaloyhtiöissä vastikkeiden nousu on hidastunut selvästi rivitaloja enemmän. Taloyhtiöiden maksukyky on parantunut.

10.6.2026

Suurin osa asuntokaupoista tehdään jo sähköisesti – muutos tapahtunut nopeasti

Yli 60 prosenttia asuntokaupoista tehdään jo sähköisesti, kertoo Tilastokeskus. Muutos on ollut nopea: vielä pari vuotta sitten valtaosa kaupoista solmittiin fyysisesti pankin konttorissa. Myös kiinteistökaupoista suurin osa tehdään sähköisesti.

28.4.2026

Vuokrien lasku jatkuu pääkaupunkiseudulla – muualla maassa nousua

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat tammi-maaliskuussa pääkaupunkiseudulla 0,4 prosenttia. Muualla Suomessa vuokrat nousivat saman verran viime vuoteen verrattuna, kertoo Tilastokeskus.

15.1.2026

Vapaarahoitteiset vuokrat laskivat viime vuoden lopulla

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat koko maassa viime vuoden loka-joulukuussa, kertoo Tilastokeskus. Eniten laskua oli kaksioissa. Suomen Vuokranantajien ekonomistin Eemeli Karlssonin mukaan kyseessä on laajempi ilmiö.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti